Obraz przedstawia portfele z logami popularnych kryptowalut symbolizując portfele kryptowalutowe na białym futurystycznym tle
|

Portfele kryptowalutowe

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:

Portfele kryptowalutowe to jeden z najważniejszych elementów technologii kryptowalut. Dzięki nim nasze środki mogą być przechowywane w bezpieczny sposób. Są dokładnie tym co klasyczny portfel który nosimy w kieszeni, który służy do przechowywania pieniędzy, tak samo przechowujemy kryptowaluty w portfelu kryptowalutowym. W tym artykule dowiesz się jak działają, jakie wyróżniamy rodzaje, które portfele polecamy, oraz jak założyć taki portfel.

Jak działają portfele kryptowalutowe?

Na portfelu kryptowalutowym nie są przechowywane fizyczne kryptowaluty, tylko klucze do nich. Na samym portfelu znajduje się klucz prywatny, który jest przypisany do każdego portfela. Osoba znająca klucz prywatny ma dostęp do portfela i środków, które się na nim znajdują. Każdy portfel ma przypisany do siebie adres (więcej o adresach i przesyłaniu kryptowalut znajdziesz w tym artykule). Bezpieczeństwo portfela działa podobnie do np. konta bankowego, aby mieć do niego dostęp musimy wpisać “hasło” – klucz prywatny. Ze względu na długość klucza prywatnego, która może wynosić nawet 256 znaków, większość dostawców portfeli kryptowalutowych oferuje zastąpienie go tzw. seed phrase, czyli słowa kluczowe. Zależnie od portfela ich ilość może być różna, najczęściej jest ich około 12-24 losowo wybranych słów z języka angielskiego, które w odpowiedniej kolejności złożą się na ciąg wyrazów umożliwiający uzyskanie dostępu do naszego klucza prywatnego. Zapamiętanie/zapisanie (najlepiej na kilku kartkach odnosnik do artykulu o bhp krypto) słów kluczowych jest o tyle ważne gdyż za pomocą klucza prywatnego potwierdzamy saldo oraz transakcje wychodzące z naszego portfela. To oznacza, że osoba znająca nasz klucz prywatny i adres jest w stanie wysłać nasze kryptowaluty na inny portfel, jednocześnie my również możemy uzyskać dostęp do takiego portfela np. z innego urządzenia.

Jak dzielimy portfele kryptowalutowe?

Portfele możemy podzielić na dwa rodzaje, hot czyli software – portfele które są łatwo dostępne, online 24/7 i czas który jest potrzebny do uzyskania do nich dostępu jest krótki. Cold – czyli hardware odnoszące się do portfeli sprzętowych, czyli takich które najczęściej są w formie pendrive, można je odłączyć od komputera i wtedy są offline, a środki na nich są zupełnie bezpieczne. 

Portfele kryptowalutowe to narzędzia umożliwiające przechowywanie i zarządzanie kryptowalutami. Wyróżniamy kilka rodzajów portfeli, które różnią się poziomem bezpieczeństwa i dostępnością:

  • Portfele sprzętowe (hardware/cold wallets) –  to fizyczne urządzenia, które przechowują klucze prywatne offline gdy są odłączone do komputera, najczęściej występują w formie pendrive (np. Ledger, Trezor). Są uważane za najbardziej bezpieczne, idealne dla długoterminowych inwestorów.
  • Portfele programowe (software/hot wallets) – aplikacje instalowane na komputerach lub smartfonach. Są wygodne i łatwo dostępne, ale mniej bezpieczne niż portfele sprzętowe, szczególnie gdy telefon lub komputer na którym są zainstalowane jest używany również do innych rzeczy przez co jest podatny na wirusy i ataki hakerskie..
  • Portfele online (web wallets) – dostępne przez przeglądarkę internetową, często jako wtyczka do przeglądarki, umożliwiają szybki dostęp do kryptowalut. Są jednak najbardziej narażone na ataki hakerskie i wycieki danych, przez co odradzamy korzystania z nich.

Naszym zdaniem korzystanie z portfela sprzętowego to najlepsza opcja, jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie a trudność w postaci podłączania go do komputera sprawia, że daje nam czas na przemyślenie decyzji co do transakcji, którą chcemy wykonać. Minusem jest cena, najtańszy ledger aktualnie kosztuje 350zł co powoduje, że dla inwestycji o łącznej wartości kilkuset złotych taki wydatek ograniczy nam ekspozycje na same kryptowaluty, w takim wypadku lepiej jest skorzystać z darmowego portfela sprzętowego. Nigdy nie trzymajmy środków na giełdzie pod żadnym pozorem, historia pokazuje, że giełdy kryptowalut mogą upadać tym samym często znikając z naszymi środkami, których nigdy możemy nie odzyskać.

Jakie są portfele kryptowalutowe?

Zacznijmy od sprzętowych, wśród popularnych wyróżniamy różne modele Ledger’a, Trezor. Oba mają swoje wady, mimo tego sprzedają się aktualnie najlepiej. Pośród portfeli hot aktualnie króluje metamask, który obsługuje sieć Ethereum oraz Binance Chain (oznacza to, że nie możemy na nim przechowywać bitcoina w oryginalnej jego formie). Warto wspomnieć o Electrum i Exodus, oba wspierają Bitcoina i inne mniejsze sieci, Electrum lepiej będzie pasował do Ledgera a Exodus do Trezora jeśli chodzi o ich integrację oprogramowania. Metamask natomiast ma funkcję integracji zarówno z Ledger jak i Trezor. Przed założeniem portfela warto sprawdzić na jakiej sieci on funkcjonuje tym samym poznając listę obsługiwanych kryptowalut, oraz potencjalne opłaty które mogą wystąpić przy wykonywaniu przesyłu tokenów/coinów. 

Jak założyć portfel kryptowalutowy?

Skupimy się na portfelu programowym, weźmy dla przykładu metamask – portfel który polecamy do przechowywania eth i obsługi defi oraz korzystania z zdecentralizowanych giełd. Pierwszy krok to wchodzimy na stronę: https://metamask.io/ . Koniecznie sprawdź adres strony na którą wchodzisz, oszuści tworzą strony, które wyglądają identycznie, ale różnią się adresem url. Gdy użytkownik zakłada tam konto, oszuści otrzymują dostęp do jego portfela i w każdej chwili mogą przesłać te kryptowaluty na swój portfel. Następnym krokiem będzie pobranie metamaska na nasz komputer, w tym celu klikamy download w prawym górnym rogu i klikamy install for (nasza przeglądarka). Dalej otworzy nam się strona z pobieraniem wtyczki metamask do naszej przeglądarki. Klikamy Add to (nasza przeglądarka), następnie otworzy nam się menu do tworzenia naszego portfela, akceptujemy regulamin i przechodzimy dalej. Metamask zapyta nas o dostarczanie danych telemetrycznych, polecamy odmówić aby zwiększyć nasze bezpieczeństwo i przechodzimy dalej. Tworzymy hasło do naszego portfela z którego będziemy musieli skorzystać za każdym razem kiedy będziemy chcieli uzyskać dostęp do naszego portfela. Metamask proponuje stworzenie tzw. seed phrase w celu dodatkowego zwiększenia bezpieczeństwa naszego portfela co polecamy zrobić, pamiętaj aby zapisać słowa kluczowe, najlepiej na kartce. Po zrobieniu tego nasz portfel został stworzony i możemy rozpocząć korzystanie z niego. 

Artykuły, które mogą Ci się spodobać!