Bitcoin
- Co to Bitcoin?
- Jak działa Bitcoin
- Kto jest twórcą Bitcoina?
- Czym jest whitepaper?
- Ile kosztuje Bitcoin?
- Jak zacząć z Bitcoinem?
- Kiedy powstał BItcoin?
- Twardy limit ilości Bitcoin’a
Co to Bitcoin?
Bitcoin to pierwsza i aktualnie największa pod względem kapitalizacji kryptowaluta. Powstał jako pionierska technologia i przedsięwzięcie mające na celu rewolucję systemu finansowego po jego spektakularnych problemach w 2008 roku podczas kryzysu finansowego. Whitepaper Bitcoina został zaprezentowany światu 9 stycznia 2009 roku przez słynne konto pod nazwą Satoshi Nakamoto. Rozwiązanie, które zaproponował było zupełną nowością w świecie finansów, zdecentralizowana sieć zasilana przez moc obliczeniową komputerów. Cyfrowa waluta bez ograniczeń, sieć działająca 24/7 co nawet dzisiaj jest wyróżnikiem kryptowalut w porównaniu do tradycyjnego systemu przelewów. Dzięki temu możemy wysłać swoje kryptowaluty z dowolnego miejsca na świecie o dowolnym czasie do drugiej osoby znajdującej się na drugim krańcu świata, wystarczy nam tylko podłączenie do internetu. Przełomowym było hasło decentralizacja (o różnicach między tradycyjną centralizacją a decentralizacją dowiesz się więcej tutaj), podejście do procesowania transakcji wraca do korzeni barteru, gdzie jedna strona wymienia się z drugą towarem bez pośrednika pomiędzy co w czasie gdy Bitcoin ujrzał światło dzienne było nośnym wyrażeniem z powodu upadku jednego z większych banków w USA. To czyni Bitcoina nadal aktualnym w świecie gdzie jesteśmy nadal uzależnieni od pośredników transakcji, które zawieramy, a pieniądze, które rzekomo posiadamy na koncie bankowym są tylko zapisem w systemie.
„Gdyby ludzie zrozumieli jak działa system bankowy, już jutro mielibyśmy rewolucję” – Henry Ford
Jak działa Bitcoin?
Bitcoin działa na przedstawionej przez Satoshiego sieci blockchain, gdzie transakcje są weryfikowane przez użytkowników sieci (górników) i dodawane do publicznej księgi. Proces ten jest zabezpieczony dzięki kryptografii, a górnicy otrzymują bitcoiny jako nagrodę za utrzymanie sieci i walidowanie transakcji. Możemy to porównać do przekazania innej osobie np. 20 jabłek, możemy to zrobić np. na targu gdzie cały proces będzie chroniony przez ochroniarzy (analogia do kryptografii) i zapisywany w księdze (transakcja zostanie zaakceptowana na blockchainie), a w zamian za udostępnione nam miejsce (w jednym bloku na blockchainie) i zapis w księdze oddamy ¼ jabłka jako opłata za możliwość wykonania transakcji. Dokładnie tak działa proces wykonywania transakcji w sieci blockchain. Wracając do korzeni wymiany wartości Bitcoin ustanowił fundamenty pod budowę znanego nam dzisiaj rynku altcoinów, które rozwiązują różne, inne, mniejsze problemy dzisiejszego świata.
Kto jest twórcą Bitcoina?
Twórcą Bitcoina jest osoba lub grupa znana pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Stworzyli kod źródłowy Bitcoina o długości 20 tysięcy linijek, a w 2008 roku wypuścili raport o wadach tradycyjnego systemu bankowego, przewidując tym samym kryzys bankowy 3 miesiące przed jego kulminacją. Prace wykonywane przez niego/nich nad aktualizacjami trwały do 2010, kiedy później kod ostatecznie został przekazany społeczności, która może go zmieniać i budować w oparciu o niego aplikacje, tym samym czyniąc kod Bitcoina kodem open-source. Obecnie nad kodem pracują setki programistów z całego świata co również wpisuje się w doktrynę decentralizacji, zapewniając brak kontroli nad kodem jednej jednostce lub grupie.
Czym jest whitepaper?
Whitepaper lub w języku polskim “biała księga” to szczegółowy raport na dany temat pokazujący problem i oferujący rozwiązanie. W przypadku kryptowalut whitepaper’y są wypuszczane w takim samym celu, twórca projektu widzi problem, tworzy rozwiązanie (projekt kryptowalutowy), tworzy whitepaper projektu, w którym opisane jest działanie projektu oraz problem który on rozwiązuje. Takie białe księgi są częstą praktyką na rynku kryptowalut co ułatwia potencjalnemu inwestorowi ocenić słuszność założeń danego projektu i jego potencjalną przyszłość. Whitepaper Bitcoina prezentujący alternatywę dla tradycyjnego systemu finansowego możemy przeczytać również w języku polskim. Satoshi opisuje w nim założenia Bitcoina, które w większości aktualne są do dnia dzisiejszego. Jednakże, Bitcoin miał stać się walutą, natomiast aktualnie przez większe koszty transakcji jest uważany bardziej za aktywo, w którym można przechować swój majątek (Store of Value) niż za walutę, którą posługują się zwykli ludzie (adopcja też następuje, ale w mniejszej skali niż można by tego oczekiwać).
Link do white papera Bitcoina w jezyku polskim
Ile kosztuje Bitcoin?
Cena Bitcoina w każdej sekundzie może być inna, aktualną cenę możesz sprawdzić na CoinGecko lub TradingView. Aktualnie na cenę Bitcoina ma wpływ ogromna ilość czynników, a przede wszystkim rynki giełdowe w USA.. Oceniając czy Bitcoin jest drogi czy tani, zalecamy sprawdzenie danych on-chain lub np. Fear and Greed Index, który reprezentuje nastroje wśród inwestorów. Można też zerknąć na pasek w górnej części ekranu zawierający cenę tej i innych popularnych kryptowalut.
Bitcoin – jak zacząć?
Zacząć swoją przygodę z Bitcoinem jest bardzo prosto, najprostsza droga dla nowego członka rynku to założyć konto na giełdzie (np. Binance), przelać swoje środki i zakupić Bitcoina. W naszej ocenie zakup portfela sprzętowego jest obowiązkowy gdy inwestujemy większe środki (>1000). Dla osób, które chcą poznać ten świat w szczegółach zapraszamy do lektury naszych artykułów oraz przeglądnięcia tematycznych filmów na Youtube. Oczywiście drogi są różne, dla osób bardziej obeznanych z technologią można kopać nowe Bitcoiny (o tym co powinieneś wiedzieć na temat kopania dowiesz się w tym artykule).
Giełdy na których możesz kupić Bitcoina to:
- Binance
- Kanga Exchange
- Coinbase
Następnie polecamy zaznajomić siebie z technologią przesyłania kryptowalut. Do tego będzie Ci potrzebny portfel, najlepiej sprzętowy, natomiast na początek może być również oprogramowanie. Oto lista takich portfeli:
- Metamask
- Electrum
- Exodus
Kiedy powstał Bitcoin?
Whitepaper Bitcoina został wypuszczony 31 października 2008 roku, sam projekt zaczął działać 3 stycznia 2009 kiedy Satoshi Nakamoto wykopał pierwszy blok Bitcoina nazywany “blokiem genesis”. Ta data zapoczątkowała historię aktualnie największej kryptowaluty na świecie tworząc ogromną społeczność. Jednocześnie jest to również czas tuż po kryzysie finansowym z 2008 roku, co powoduje, że do dnia dzisiejszego Bitcoin istniał tylko podczas jednej recesji w USA (19’-20’) sprawiając, że nie mamy przykładu z historii jak cena Bitcoina zachowuje się podczas kryzysu.
Twardy limit ilości Bitcoinów
Ilość Bitcoinów jest z góry określona już od pierwszej wersji jego kodu. Satoshi ustalił, że na świecie będzie tylko 21 mln sztuk Bitcoinów, na dzień dzisiejszy zostało wykopane już ponad 19 mln coinów. Zostało tylko 1,1 mln do wykopania, jednakże zajmie to znacznie dłużej niż wszystkie Bitcoiny do tej pory, a to za sprawą konceptu halvingu zaprogramowanego przez Satoshiego. Co około 4 lata (precyzyjnie co daną ilość bloków) nagroda z kopania Bitcoina się zmniejsza o połowę dlatego ostatni Bitcoin zostanie wykopany dopiero w 2140 roku. Aktualnie limit wykopywanych Bitcoinów na dzień to 450 sztuk, to oznacza, że trudność wykopywania jest tak dostosowana w obrębie sieci aby wszystkie komputery do niej podłączone wykopały maksymalnie daną ilość. Koncept halvingu to genialne rozwiązanie na potrzeby inflacyjnych tokenów jakim jest Bitcoin, zapewnia on stałą, spadającą inflację, na dzień dzisiejszy niższą niż inflacja złota (Tworzone jest mniej Bitcoinów niż wydobywanego jest złota w kontekście całej ilości już wydobytej). To czyni Bitcoina świetną propozycją jako aktywo Store of Value, którym jest złoto, do tego czasu jeszcze jednak daleko aby Bitcoin mógł osiągnąć poziom stabilności ceny który reprezentuje złoto, dzisiaj wiele inwestorów nadal traktuje kryptowaluty jako losy na loterię lub podobnie do spółek rynku technologicznego, charakteryzujące się zwiększoną zmiennością