BNB
- Co to BNB?
- Jakie są początki BNB?
- Jaki jest kurs BNB?
- Jak działa BNB?
- Jakie są zastosowania Binance Coin?
- Dlaczego warto go zamrozić?
Co to BNB?
BNB, właściwie Binance Coin, to kryptowaluta giełdy Binance, jednej z największych kryptowalut na świecie. BNB jest czołową kryptowalutą pod względem kapitalizacji, która cieszy się dużą rozpoznawalnością i uznaniem wśród inwestorów. Wykorzystuję się ją np.do opłat za transakcję na Binance czy udział w akcjach takich jak launchpoole, launchpady bądź staking.
Początki BNB
Początki działania Binance Coina są silnie skorelowane z otwarciem samej giełdy Binance. Na przełomie czerwca oraz lipca, a dokładniej od 26 czerwca do 3 lipca 2017 roku odbyło się ICO (Initial Coin Offering), w celu pozyskania funduszy na rozpoczęcie działalności pełną parą. Przedsprzedaż kryptowaluty BNB okazała się sukcesem ponieważ sprzedano 100 milionów tokenów BNB po cenie 0,10 dolara za sztukę, co łącznie przyniosło zysk rzędu 15 mln dolarów, które następnie zainwestowano w dalszy rozwój platformy. Na przestrzeni 2017 oraz 2018 roku, Binance Coin pełnił niezwykle ważną rolę w tym ekosystemie, klienci mogli wykorzystać cyfrowe aktywo do regulowania opłat transakcyjnych po niższych, bardziej korzystnych kosztach, w porównaniu do pozostałych kryptowalut. Wkrótce BNB zaczęło oferować coraz to nowsze zastosowania dla użytkowników giełd, przez co w coraz szybszym tempie zaczęło napływać więcej kapitału a sam projekt cieszył się pozytywnym rozgłosem i zdobył rzeszę zaufanych odbiorców.
BNB kurs
Cena kryptowaluty Binance Coin jest zmienna i w każdej chwili może być inna więc nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jednakże aby śledzić kurs BNB należy udać się na stronę Trading View, Coingecko lub Binance, gdzie z łatwością możemy zarówno zobaczyć aktualną cenę cyfrowego aktywa jak i prześledzić jego historię. Można też zerknąć na pasek w górnej części ekranu zawierający cenę tej i innych popularnych kryptowalut.
Jak działa BNB?
BNB to kryptowaluta częściowo scentralizowana ponieważ działa w złożonym ekosystemie giełdy Binance, będąc jej tokenem giełdowym. Mając możliwość wpływu na podaż cyfrowego aktywa dzięki procesowi paleniu tokenów, ilość BNB pozostaje pod kontrolą Binance’a. Początkowo Binance Coin działał zgodnie ze standardem ERC-20, jednak szybko został przeniesiony na Blockchain Binance’a o nazwie Binance Chain, który powstał głównie do celów takich jak handel kryptowalutami oraz przesyłanie tokenów w ekosystemie Binance. Ponad to Blockchain ten był skoncentrowany na jak największej wydajność sieci oraz najszybszych transakcjach kryptowalutowych. Aktualnie BNB działa na szybszym i bardziej efektywnym Blockchainie giełdy czyli Binance Smart Chain powstałej we wrześniu 2020 roku, która daje możliwość budowania na niej zdecentralizowanych aplikacji, a także obsługę smart kontraktów, podobnie jak ma to miejsce na sieci Ethereum.
Zastosowania BNB
BNB jako czołowa kryptowaluta giełdy Binance, posiada szeroki zakres zastosowań nie tylko w jej ekosystemie lecz także poza nią. Zastosowania BNB to między innymi:
- Paliwo na opłaty transakcyjne. Użytkownicy korzystający z giełdy Binance mogą wykorzystywać BNB jako środek na opłaty transakcyjne, płacąc w ten sposób mniej niż w porównaniu z innymi kryptowalutami. Inwestorzy w podobny sposób są w stanie regulować opłaty na Binance Smart Chain, chcąc między innymi uruchomić smart kontrakt czy szybkie przesłanie danej kryptowaluty.
- Staking tokenów. Klienci Binance’a mogą “zamrozić” swoje BNB czyli oddać je na staking, przez co sieć staje się bardziej bezpieczna i zaufana, oraz po odpowiednim czasie zgłosić się po odbiór nagrody, w postaci nowych tokenów BNB. Jest to jeden z najpopularniejszych zastosowań tego coina, gdyż daje możliwość zarabiania pasywnego.
- Kapitał startowy. BNB bywa wykorzystywane przy tworzeniu zdecentralizowanych aplikacji (DeFi), jako wkład finansowy, między innymi poprzez pożyczki środków na start, oraz w innych aspektach takich jak yield farming czy chociażby zapewnianie płynności danej parze kryptowalut.
- Płatności. Z dnia na dzień, coraz więcej małych jak i dużych przedsiębiorstw zaczyna oferować swoim klientom możliwość płatności za drobne transakcje, przy pomocy kryptowaluty w BNB, podobnie jak w przypadku innych dużych aktywów cyfrowych. Takie zjawisko jest coraz częściej spotykane w dobie cyfryzacji i z pewnością opcja płatności za zakupy kryptowalutami będzie stawać się coraz bardziej zauważalna.
- NFT. Kryptowaluta BNB jest również wykorzystywana do handlu na rynku NFT na sieciach takich jak Binance Smart Chain.
- Palenie tokenów. Główną cechą BNB jest możliwość palenia jego tokenów, czyli wysyłania na specjalny adres, z którego nie można go już odzyskać. Proces ten stosuje się w celu zmniejszenia podaży aktywa, co przekłada się na wzrost wartości oraz ceny kryptowaluty. Procedurę spalania tokenów BNB dokonuję giełda Binance.
- Korzystne oferty na Binance. Inwestorzy posiadający BNB mogą liczyć na specjalne oferty, dające korzystne benefity w postaci np. zniżek podczas handlowania kryptowalutami, Binance Earn czy airdropy tylko dla posiadaczy BNB długoterminowo. Giełda w ten sposób może wynagrodzić użytkowników za wspieranie, rozwój i budowanie coraz większej społeczności wokół projektu, tym samym zachęcając innych do zakupu Binance Coina.
Dlaczego warto zamrozić BNB?
Kiedy inwestor posiada określoną ilość tokenów BNB, może oddać je na tak zwany “staking” czyli po prostu je zamrozić na określony czas. Proces stakingu odbywa się na Binance Smart Chain, w którym to inwestor zamrażając swoje środki w postaci tokenów BNB, staje się walidatorem, oczekującym na potwierdzenie transakcji kryptowalutowej. W zamian za cały ten proces na portfel użytkownika wędrują nowe tokeny BNB, jako nagroda za staking. Można zatem powiedzieć, że jest to forma pasywnego dochodu dająca całkiem przyzwoite efekty, gdyż im więcej zamrozimy środków, i im czas stakingu będzie dłuższy, tym większą możemy cieszyć się nagrodą. Wielu inwestorów ceni możliwość zarabiania pasywnego poprzez staking, ponieważ wkład wysiłku i czasu jest tutaj praktycznie zerowy. Jedyne co należy zrobić to kilka kliknięć, a następnie wystarczy już tylko czekać na spływające na portfel nowe tokeny BNB.