Adresy i przesyłanie kryptowalut
- Na czym polega przesyłanie kryptowalut?
- O czym należy pamiętać podczas przesyłania kryptowalut?
- Czy można bezpośrednio przesłać kryptowaluty na konto bankowe?
- Jak przesłać kryptowaluty?
Pierwsze kroki na rynku kryptowalut dobrze jest zacząć od prostych działań, aby lepiej poznać tą technologię. Zacznijmy od tego czym jest adres w świecie kryptowalut? Adres portfela działa dokładnie tak samo jak adres np. domu. Aby transakcja została zawarta pomiędzy portfelami musi istnieć nadawca i odbiorca, podobnie jak nadawca i odbiorca paczki/listu. Analogicznie portfel możemy porównać do magazynu, z taką różnicą, że na portfelach nie przechowujemy de facto faktycznych kryptowalut tylko klucze, które dają nam dostęp do danej ilości kryptowalut, jednocześnie przechowywanie kryptowalut na portfelu to najbezpieczniejsza metoda na ich przetrzymywanie. Na portfelach przechowywane są adresy publiczne, czyli właśnie adres na który można wysłać kryptowaluty. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o portfelach kryptowalutowych kliknij w link.
Na czym polega przesyłanie kryptowalut?
Blockchain to nic innego jak order book na tradycyjnej giełdzie, różnica jest w tym, że książka transakcji na blockchainie jest przechowywana na każdym komputerze podłączonym do sieci (odnośnik do artykułu o kopaniu kryptowalut). Zatem jeśli chcemy wysłać kryptowaluty na inny adres, potrzebujemy do tego klucza prywatnego aby potwierdzić wysłanie tych kryptowalut i adresu na który chcemy wysłać te kryptowaluty. Transakcja dzieje się wtedy gdy większość komputerów podłączonych do sieci potwierdzi saldo przed i po (w zamian za opłatę, tzw. fee) dla adresów nadawcy oraz odbiorcy, oznacza to, że zgadzają się co do ilości przesyłanych tokenów/coinów tym samym zmniejszając saldo nadawcy i powiększając saldo odbiorcy. Sama idea przesyłania kryptowalut na inny portfel dla zwykłego użytkownika jest podobna do wysyłania środków między kontami bankowymi, wpisujemy adres odbiorcy, kwotę, potwierdzamy chęć wykonania przelewu hasłem i czekamy aż przelew się wykona.
Kolejną różnicą bankowości i kryptowalut jest to, że blockchain działa 24h dziennie, 7 dni w tygodniu, możemy obracać swoimi kryptowalutami z dowolnego miejsca na Ziemii w dowolnym czasie. Blockchain również oznacza, że tylko osoba mająca dostęp do klucza prywatnego ma dostęp do środków umieszczonych na tym portfelu, w świecie bez wycieków danych, hakerów itd. oznaczałoby to, że tylko my mamy dostęp do swoich środków i nikt nie może ich zablokować (co np. miało miejsce podczas protestów kierowców ciężarówek w Kanadzie, gdzie protestującym i osobom wspomagającym protesty zablokowano środki na kontach bankowych), wysłać w inne miejsce.
O czym należy pamiętać podczas przesyłania kryptowalut?
Jest kilka kwestii o których warto pamiętać zanim zaczniemy posługiwać się technologią przesyłania kryptowalut. Pierwsza kwestia to sieć, przykładowe to sieć Bitcoina, Ethereum itd., problem z tym polega na tym, że nie możemy przesyłać tokenów z jednej sieci do drugiej, obrót coinami może odbywać się tylko w jednej sieci. Przed potwierdzeniem transakcji należy zawsze sprawdzić na jakiej sieci znajduje się adres odbiorcy i upewnić się, że chcemy wysłać swoje kryptowaluty, które funkcjonują w obiegu dokładnie tej samej sieci. Zawsze należy również sprawdzać zgodność adresu odbiorcy któremu chcemy przekazać nasze środki, przepisywanie adresu ręcznie może powodować błędy w pisowni (przykładowy adres:0x4B16c5dE96EB2117bBE5fd171E4d203624B014aa). Transakcje na blockchainie są nieodwracalne więc nie możemy cofnąć tokenów, które już wysłaliśmy, dlatego najlepiej jest adresy kopiować i dodatkowo sprawdzać ich zgodność z oryginałem. Warto sprawdzać też opłaty transakcyjne, w przypadku mikro transakcji może okazać się, że prowizja przekroczy wartość tokenów które przesyłamy, opłaty mogą się różnić w zależności od sieci, pory dnia, itp.. Aby odpowiednio zadbać o swoje bezpieczeństwo odradzamy korzystania z publicznego WiFi podczas dokonywania transakcji, wystarczy jeden komputer z odpowiednim oprogramowaniem podłączonym do tej sieci aby uzyskać adresy, klucze.
Czy można bezpośrednio przesłać kryptowaluty na konto bankowe?
Nie, aby zamienić kryptowaluty na gotówkę (fiat) najpierw trzeba je sprzedać na rynku (spot, p2p, konwertery, itd.) bezpośrednio na giełdzie, w zamian za tradycyjne waluty. Dopiero wtedy możemy wypłacić klasyczne pieniądze z giełdy na nasze konto bankowe za pomocą np. przelewu.
Jak przesyłać kryptowaluty?
Aby przesłać kryptowaluty, wykonuj następujące kroki:
- Wybierz portfel kryptowalutowy – użyj portfela, który obsługuje dany rodzaj kryptowaluty i sieci (np. Bitcoin, Ethereum).
- Wprowadź adres odbiorcy – zadbaj o jego poprawność, ponieważ transakcje na blockchainie są nieodwracalne.
- Określ kwotę – wpisz, ile kryptowalut chcesz przesłać.
- Potwierdź transakcję – obowiązkowo sprawdź opłaty za operacje przesyłania i zatwierdź operację. Transakcja zostanie później przetworzona przez sieć.