Obraz przedstawia logo Bitcoina pod chmurą stworzoną z węzłów symbolizując sieć blockchain na futurystycznym tle
|

Air dropy

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:

Co to dokładnie AirDrop?

Airdrop to nic innego jak jeden ze sposobów promowania wschodzącego projektu kryptowalutowego lub obecnych już na rynku kryptowalut. Airdropy mają na celu w przypadku nowych projektów zbudowanie zaufania oraz transparentności wśród użytkowników oraz zachęcić ich największą ilość do korzystania z ich technologii oraz inwestowania w tokeny. Natomiast jeśli chodzi o projekty istniejące na rynku już od dłuższego czasu airdropy służą głównie rozwijania marketingu oraz zdobywaniu coraz więcej nowych użytkowników co sprowadza się do lepszego skalowania projektu. Owe promowanie opiera się na możliwości rozdawania przez deweloperów tokenów dla wczesnych użytkowników korzystających z usług danego projektu w zamian za wykonywanie prostych zadań, o których więcej za chwile. W prostych słowach airdropy można porównać na przykład do otrzymania nagrody w postaci środków pieniężnych,  bochenków chleba, bądź drożdżówek od nowo powstałej piekarni na osiedlu, która dopiero zaczyna działalność. Zauważ, że naszej piekarni zależy na stworzeniu stałej bazy klientów a następnie na jej rozszerzaniu tak aby móc rozwijać mały lokalny biznes w dużą sieć piekarni działającej na jak największą skalę. Chcąc w taki sposób skalować rozwój biznesu, piekarnia może wynagrodzić swoich pierwszych klientów angażując ich w proste zadania mające na celu poprawę marketingu zlecając np. roznoszenie ulotek czy polecania piekarni w mediach społecznościowych w zamian za wspomniane wcześniej darmowe bochenki chleba czy drożdżówki. W podobny sposób działają airdropy dając okazję zarobkową dla inwestorów z tym, że dzielą się one na kilka rodzajów, którym poświęcony będzie następny akapit.

Jakie są rodzaje AirDrop’ów?

Aby w pełni zrozumieć schemat działania airdropów trzeba zdać sobie sprawę, że dzielą się one na kilka rodzajów z czego każdy charakteryzuje się innym sposobem kwalifikowania się na airdrop. Najlepszą metodą będzie ich pogrupowanie oraz opisanie każdego z osobna.

  • Airdrop aktywny bez wkładu finansowego. Jest to airdrop, na który możemy się zakwalifikować na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wykonywanie prostych lecz czasochłonnych zadań na Testnecie czyli specjalnej sieci służącej twórcom danej kryptowaluty na możliwość przetestowania jej działania. Testnet ma za zadanie symulować prawdziwą sieć Blockchain jednak jak sama nazwa wskazuje jest to sieć testowa, na której nie są naliczane np. opłaty za gas (czyli paliwo potrzebne do transferu kryptowalut z jednego portfela na drugi) oraz kryptowaluty można nabyć za darmo w jej testowych wersjach, które nie mają realnej wartości finansowej. Działania podejmowane na Testnecie można porównać do gry na giełdzie posiadając konto demo gdyż nie płacimy tam prawdziwymi pieniędzmi za kupowane akcje oraz możemy nabrać doświadczenia przy zawieraniu transakcji. Chcąc się załapać na tego typu airdrop’a musimy poświęcić czas na wykonywanie określonych zadań narzuconych przez deweloperów projektu właśnie na testnecie, między innymi handlowanie kryptowalutami, dodawanie płynności do sieci, farming, głosowanie za zmianami dotyczącymi projektu, udzielanie w mediach społecznościowych w celu budowania większej społeczności oraz inne formy aktywności odbywające się na prawdziwym blockchainie służące poprawie działania realnych nowych projektów. Drugi sposób opiera się na wykonywaniu zadań w aplikacjach znajdujących się na tej samej testowej wersji blockchaina, zadania są równie proste jak działania na testnecie i w zależności od niszy projektu aplikacje mogą być różne. Przykładowo projekt działający w niszy gamingu może wypuścić własny testnet, na którym działa aplikacja w postaci gry online gdzie użytkownicy za wykonywanie zadań takich jak codzienne logowanie w celu zdobycia określonej ilości punktów, promowanie gry w mediach społecznościowych również za określone benefity w grze, osiąganie określonych poziomów w czy budowanie różnych budowli są w stanie załapać się na airdropa.
  • Airdrop aktywny z wkładem finansowym. Ten rodzaj promowania projektu jest niemal identyczny jak opisany wyżej airdrop z tą jednak różnicą, że wszystkie zadania narzucone przez deweloperów odbywają się na Mainnecie czyli prawdziwej sieci blockchain. Co za tym idzie aby być w stanie wykonywać te zadania trzeba posiadać realne kryptowaluty oraz angażować środki finansowe w celu wykonywania zadań takich jak handel kryptowalutami, regulacja opłat za gas, przesyłanie kryptowalut między różnymi blockchainami (Bridge), farming, udzielanie się w mediach społecznościowych. Również jak w przypadku airdropów bez wkładu finansowego, na mainnetach deweloperzy projektów mogą tworzyć aplikacje gdzie użytkownicy spełniając określone zadania kwalifikują się na airdrop. Przykładowo zdecentralizowana giełda kryptowalut (Dex) Uniswap działa na mainnecie Ethereum oferując wymianę tokenów bezpośrednio z portfela dostarczając tym samym płynność do sieci. Użytkownicy Uniswapu po prostu działając na giełdzie i zlecając swapy kryptowalut dodając płynność spełniali wymagania od deweloperów niezbędne do kwalifikowania się na airdop.
     
  • Airdrop pasywny z wkładem finansowym. Warto bliżej przyjrzeć się airdropom pasywnym ponieważ jak sama nazwa wskazuje daje nam możliwość zarabiania pasywnego na airdropach. Przykładowo posiadając kryptowalutę BNB jest to token giełdy Binance możemy ją zamrozić na jakiś czas czyli oddać na staking w zamian za możliwość zgłoszenia się po odbiór airdropa kiedy nadarzy się taka okazja. Jest to dobry wybór dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu aby angażować się w wykonywanie określonych zadań nowych projektów tylko wolą zamrozić swoje kryptowaluty gdzie cała operacja trwa kilka minut i tylko oczekiwać na informacje o możliwym airdropie. Możliwe jest także oddanie kryptowalut pod pożyczki tak zwany lending. Sytuacja jest bardzo prosta, oddajemy część naszych kryptowaut na określony czas, a w zamian otrzymujemy uczestnictwo w airdropie. Gdy cała akcja dobiegnie końca pożyczone środki są zwracane inwestorowi.

Jaki rodzaj AirDrop’a wybrać dla siebie?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi ponieważ istnieje kilka rodzajów airdropów w świecie kryptowalut, o których możesz przeczytać tutaj. Odpowiedni wybór airdropa jest zależny od ilości czasu jakim dysponuje inwestor. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jeśli nigdy nie miało się wcześniej styczności zarówno z airdropami jak i ogólnie z kryptowalutami to powinno się poświęcić odpowiednią ilość czasu na zaznajomienie się z podstawami funkcjonowania tego środowiska. W przeciwnym wypadku będzie bardzo trudno zrozumieć schemat działania airdropów a co dopiero jaki rodzaj wybrać dla siebie. Jeśli inwestor jest w stanie wygospodarować sobie choćby i 30 minut do godziny dziennie, może śmiało spróbować swoich sił w airdropach aktywnych bez wkładu finansowego gdyż wszystkie zadania wykonuje się na testnecie czyli można powiedzieć wersji demo blockchaina gdzie nie trzeba angażować własnych środków finansowych. Jest to doskonała opcja dla nowych inwestorów przysłowiowych “laików” aby móc w pełni opanować zasady poruszania się po giełdzie, handel kryptowalutami oraz poznać wszystkie niezbędne definicje opisujące świat kryptowalut, które zebraliśmy dla was w jedno miejsce tworząc unikatowy “słownik kryptowalut”, który znajdziecie tutaj. Natomiast airdropy aktywne z wkładem finansowym będą dobrym wyborem dla inwestora, który spędził już jakiś czas na giełdzie bądź na testnecie i orientuje się jak działa rynek kryptowalutowy ponieważ zadania wykonuje się na mainnecie czyli prawdziwym blockchainie na którym są zawierane realne transakcje, do których potrzebny jest kapitał oraz doświadczenie. Zaś dla inwestorów, którzy nie mogą sobie pozwolić na aktywne rozwiązywanie zadań na testnecie czy mainecie jest opcja zarabiania pasywnego na airdropach opierająca się na stake’owaniu czyli zamrażaniu określonych przez daną giełde danych kryptowalut na jakiś czas w zamian za możliwość uczestniczenia w airdropie. Możliwe jest również oddanie częsci kryptowalut giełdzie na tak zwany lending czyli kapitał pod pożyczki również w zamian za uczestnictwo w airdropie, gdy cała akcja się kończy inwestor otrzymuje z powrotem swoje środki oraz może się zgłosić po odbiór airdropa. Zarabianie pasywne na airdropach jest bardzo korzystne oraz nie potrzeba angażowania więcej niż kilku do maksymalnie kilkunastu minut jednorazowo aby potem otrzymywać benefity w postaci airdropów. Jak widać istnieje kilka rodzajów airdropów więc każdy inwestor może znaleźć coś co będzie mu najbardziej odpowiadało, biorąc pod uwagę czas, pieniądze oraz doświadczenie.   

Artykuły, które mogą Ci się spodobać!