CBBI index – co to jest?
Co to CBBI?
CBBI to wskaźnik techniczny polecany przez wiele doświadczonych osób na rynku kryptowalut, opisuje na jakim etapie cyklu Bitcoina się znajdujemy, czy jednak jest taki jak go opisują?
Możemy go znaleźć na tej stronie, do włączenia są przeróżne opcje wskaźników danych on-chain i nie tylko. Przez to, że wiele danych zostało połączone w jeden index można by odnieść wrażenie, że jest on w 100% skuteczny co możemy również zauważyć aktualnie patrząc na poprzednie górki i dołki, jednak czy tak naprawdę było w przeszłości? Otóż okazuje się, że nie do końca.
Jak go czytać?

Z czego składa się CBBI?
CBBI składa się z 9 różnych danych, przejdziemy przez wszystkie pokrótce aby lepiej zrozumieć z czym tak naprawdę mamy do czynienia.
Pi-Cycle Top Indicator
bazuje on na dwóch średnich kroczących (MA):
– 111-dniowej średniej kroczącej.
– 2-krotnej 350-dniowej średniej kroczącej.
Gdy te dwie średnie przecinają się, wskaźnik sugeruje, że Bitcoin zbliża się do lokalnego szczytu.
RUPL/NUPL
Realized and Unrealized Profit and Loss i NUPL – Net Unrealized Profit and Loss to wskaźniki opisujące zrealizowane oraz niezrealizowane zyski lub straty, których aktualnie doświadczają inwestorzy. Dzięki nim możemy oszacować ilość osób, która jest aktualnie na plusie lub pod kreską
RHODL ratio
to kolejny składnik CBBI, tym razem to stosunek ilości coinów trzymanych na portfelu przez tydzień do tych trzymanych przez 1-2 lat. Pozwala on na określenie momentów kapitulacji wśród inwestorów, np. momentów panicznej wyprzedaży.
2-Year Moving Average
to kanał dwóch średnich kroczących, bardziej element analizy technicznej, który pokazuje czy cena jest powyżej średniej z danego okresu, w tym wypadku jest to średnia dwuletnia.
Bitcoin Rainbow Chart
to również element analizy technicznej polegający tym razem na poziomach high i low ceny Bitcoina w skali logarytmicznej z różnego rodzaju poziomami pomiędzy, nazwa powstała od jego wyglądu podobnego do tęczy.
MVRV Z-Score
to stosunek wartości rynkowej (Market Value) do wartości zrealizowanej (Realized Value). Z-Score wskazuje odchylenie tego stosunku od średniej historycznej. Jego zadaniem na tej podstawie jest określić momenty potencjalnych szczytów oraz dołków.
Reserve Risk
to wykres pokazujący pewność siebie wśród długoterminowych hodlerów Bitcoina w zależności od jego ceny w jednostce czasu, jest to kolejna metryka, która jest zaimplementowana do CBBI, nie będziemy wchodzić w techniczne szczegóły jak dokładnie on działa.
Woobull Top Cap vs CVDD
jest to wykres, na którym naniesione są różne wartości, kalkulacje i dane on-chain mające na celu wyznaczyć szczyt ceny Bitcoina.
Teraz już wiemy z czego się składa zatem możemy przejść do meritum, do analizy CBBI jako całości.
Czy jest wiarygodny?
Można by myśleć, jaki interes może być w manipulowaniu technicznego wskaźnika na relatywnie mało znaczącym rynku kryptowalut. Okazuje się, że wskaźnik został przeskalowany w okolicach 10 sierpnia 2023 (w aktualizacji o nazwie CBBI 2023 adjustment), tak aby wartości na szczytach 2021 były bliskie 100, podczas gdy wcześniej wskaźnik pokazywał wartości około 70-80, sprawiając wrażenie na nowych inwestorach wskaźnika idealnego. Możemy sięgać do niezliczonej ilości tweetów, filmów z tamtego okresu aby zobaczyć to zjawisko. Oto kilka przykładów:


Porównując to ze stanem na dzień dzisiejszy (19.12.24) możemy jasno zauważyć, że została dokonana korekta sposobu obliczania tego indexu, tak aby sprawiać wrażenie, że idealnie rozpoznał on szczyt Bitcoina w 2021 roku.

Zatem, czy możemy mu ufać?
Naszym zdaniem wskaźnik, który nie sprawdza się w czasie rzeczywistym nie jest wiele warty, obserwowaliśmy jak jego wartości były niskie przy dołku Bitcoina, natomiast przy aktualnych wzrostach historia zdaje się powtarzać po raz kolejny, osiągnął on wartości około 80 i ma problemy przechodzić na wyższe poziomy.
Pamiętajmy zatem, że jeśli coś jest skuteczne w 100% to prawdopodobnie takie nie jest. Na rynku kryptowalut takich przypadków było, jest i będzie wiele, jak widać nie tylko pośród samych projektów ale i także wskaźników. Wniosek z tej lekcji jest jeden, to my i nasza wiedza powinniśmy być wskaźnikiem dla samych siebie i nie powinniśmy polegać na twórczości innych (niezweryfikowanych wcześniej) osób do prawdziwej oceny aktualnej sytuacji, dlatego edukacja to klucz do sukcesu.
Przez to, że został zmodyfikowany stracił swoje zaufanie, aktualnie jedyne potwierdzone odczyty z jakimi możemy pracować to okres od tej aktualizacji, natomiast wszystko co było wcześniej nie ma żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości właśnie przez fakt ingerencji w sposób obliczania. Mając to na uwadze, jego aktualna wiarygodność jest niewielka jeśli jakakolwiek, możemy się sugerować tym, że aktualnie znajdujemy się po wyższej stronie spektrum, natomiast na pewno nie powinniśmy spoglądać na CBBI z nadzieją, że poziomy bliskie 100 wyznaczają szczyt ceny dla Bitcoina.