|

Kopanie/Palenie kryptowalut

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:

Wstęp

W świecie kryptowalut niemal każdy kiedyś zderzył się z hasłem “kopania kryptowalut”. Dla niektórych może się wydawać mniej lub bardziej oczywiste rozumienie tego pojęcia, jednak osobom początkującym lub średnio zaawansowanym, może wydawać się nieco niezrozumiałe. Jako, że są to podstawy kryptowalut, które trzeba opanować, by móc ruszyć dalej poznawać to ciekawe uniwersum, przyjrzyjmy się czym tak dokładnie jest kopanie kryptowalut.

Na czym polega kopanie kryptowalut?

Mówiąc prostym językiem, kopanie kryptowalut to proces dodawania nowych bloków do Blockchaina. Wchodząc w szczegóły, gdy górnicy wykorzystujący koparki potwierdzają transakcje kryptowalutowe, rozwiązują wtedy złożone zadania matematyczne. Górnik, którego koparka rozwiąże zadanie jako pierwszy i tym samym potwierdzi transakcje, otrzymuję nagrodę w postaci tokenów danej kryptowaluty. Te tokeny wędrują na jego adres Blockchain czyli na portfel kryptowalutowy górnika. Po całym tym procesie potwierdzona transakcja kryptowalutowa jest zapisywana w wielkim rejestrze wszystkich dokonanych transakcji czyli w naszym  Blockchainie. Blockchain można porównać do dużej książki, w której są zapisane wszystkie transakcje krypto. Każda strona tej książki stanowi blok w Blockchainie. Gdy cała strona zostanie zapisana transakcjami, tworzy się nowa strona a w naszym przypadku nowy blok. I właśnie za dodanie nowego bloku do Blockchaina górnicy otrzymują nagrody w postaci jednostek danej kryptowaluty. Warto w tym miejscu dodać, że mining jest głównym procesem zapewniającym podaż kryptowalut na giełdy oraz do handlu na całym świecie.

Czy kopanie kryptowalut jest legalne?

Kopanie kryptowalut na ogół jest legalne, jednak zależy to od państwa, w którym się znajdujemy. W państwach gdzie kopanie kryptowalut jest legalne, istnieją jednak pewne warunki. Główne z nich to płacenie podatków, gdyż zyski z miningu są traktowane jak normalny dochód wymagający opodatkowania, oraz stosowanie się do norm dotyczących zużycia energii. Z racji, że kopanie kryptowalut pochłania olbrzymie zasoby energii, w państwach, gdzie jej zużycie jest regulowane, górnicy są zobowiązani do przestrzegania zasad wydawanych przez państwo, szczególnie w miejscach, gdzie zasoby energetyczne mogą być ograniczone. Jednak nie są to wszystkie warunki legalnego kopania kryptowalut. Górnicy mają obowiązek w niektórych jurysdykcjach posiadać pozwolenia lub licencje na prowadzenie tego rodzaju działalności, Przykładem jest Iran, w którym do prowadzenia kopalni krypto trzeba uzyskać zgodę od rządu. Istnieją również przypadki, gdzie na górników chcących sprzedać swoje wykopane kryptowaluty na giełdzie, nakładane są procedury AML przez co osoba musi przedstawić dokumentację wydobytych przez swoją działalność kryptowalut i udowodnić, że nie pochodzą one z nielegalnego procederu.

W jakich krajach kopanie kryptowalut jest legalne, a w jakich zabronione?

Generalnie w większości krajów na świecie kopanie kryptowalut jest legalne, chodź może być objęte ścisłymi regulacjami. Przykładowe kraje, w których można legalnie kopać kryptowaluty to:

  • Stany Zjednoczone
  • Kanada
  • Polska
  • Niemcy
  • Francja
  • Hiszpania
  • Rosja
  • Korea Południowa
  • Kazachstan
  • Norwegia
  • Australia
  • Singapur

Kopanie krypto jest legalne w dużej ilości krajów na całym świecie, więc nie sposób wymienić ich wszystkich. Łatwiej byłoby po prostu wymienić państwa gdzie ten proces jest surowo zakazany, a są to między innymi:

  • Chiny
  • Algieria
  • Egipt
  • Maroko
  • Nepal
  • Bangladesz
  • Kosowo

W wymienionych wyżej krajach panuje zakaz kopania kryptowalut między innymi przez kryzys energetyczny, wywołany przez ogromne pokłady energii wykorzystywane do wydobywania krypto bądź przez jednogłośnie rozporządzenie rządu w obawie o spadek zainteresowania lokalnej waluty na rzecz cyfrowych aktywów.

Czy kopanie kryptowalut w Polsce jest legalne?

Kopanie kryptowalut w Polsce podobnie jak w większości krajów w Europie jest legalne, jednak wiążą się z tym pewne regulacje. Podstawowym warunkiem, który trzeba spełnić by legalnie kopać krypto w Polsce to konieczność założenia działalności gospodarczej. Drugą ważną zasadą jest płacenie podatków od zysków z miningu, które trzeba zgłosić w zeznaniach podatkowych. Innymi warunkami, które górnik musi spełnić są między innymi regulacje dotyczące zużycia energii, czy przepisy AML.

Czy kopanie kryptowalut jest opłacalne?

Kopanie kryptowalut może być opłacalne, jednak aby móc na tym zarabiać trzeba zainwestować swój czas na naukę podstaw miningu, o których dowiesz się tutaj, oraz pieniądze na wyposażenie niezbędne do rozpoczęcia pracy górnika. Warto też znać czynniki, od których zależy opłacalność całego przedsięwzięcia. Najważniejsze z nich to:

  • Koszty energii potrzebnej do pracy koparek wydobywających kryptowaluty. Mowa tutaj o naprawdę dużych zasobach energii. Przykładowo, ilość energii do wydobycia jednego Bitcoina to mniej więcej 155 000 kWh, co w przeliczeniu daje nam około 41 tysięcy dolarów. Biorąc pod uwagę, że cena Bitcoina oscyluje w okolicy 60 tysięcy dolarów, górnik zarabia bez uwzględnienia innych kosztów 19 tysięcy dolarów. Jest to bardzo uproszczony przykład mający na celu jedynie zobrazowanie sposobu zarabiania w tej branży.
  • Wyposażenie. Kluczowym elementem opłacalności kopania kryptowalut, jest wydajność koparki. Mówiąc inaczej wygrywa ten komputer lub zespół komputerów, który ma większą moc obliczeniową, będący w stanie szybciej rozwiązać zadanie matematyczne tym samym dodając blok do Blockchaina. Jeśli planujemy zacząć kopać kryptowaluty warto wziąć pod uwagę fakt, iż będziemy rywalizować ze specjalnie zaprojektowanymi koparkami z olbrzymią mocą obliczeniową (ASIC), więc próbując kopać na pojedynczym komputerze będzie o wiele trudniej coś wydobyć.
  • Problemy z siecią. Bywa, że z czasem coraz trudniej kopie się kryptowaluty, więc potrzeba więcej mocy obliczeniowej do jej wydobycia.
  • Wyceny kryptowalut. Opłacalność kopania kryptowalut wiąże się z ich cenami, ponieważ na rynku raz panują okresy chciwości, kiedy ceny idą do góry i kopanie jest opłacalne oraz strachu, gdy każdy sprzedaje swoje aktywa, ceny spadają i kopanie staje w nieopłacalne.

Gdy zrozumiemy od jakich czynników zależna jest opłacalność kopania kryptowalut, wyposażymy się w odpowiedni sprzęt, oraz spełnimy warunki legalnego procederu państwa, w którym się znajdujemy, możemy sięgnąć za kilof i ruszać do kopalni po kryptowaluty.

Czy można kopać kryptowaluty na telefonie?

Tak, czysto teoretycznie można kopać kryptowaluty na urządzeniach mobilnych, takie jak telefony czy tablety. Jednak nie będzie to dla nas opłacalne ponieważ dodając kolejne bloki do Blockchaina, konkurujemy z zawodowymi kopalniami posiadającymi mnóstwo koparek i znacznie większą moc obliczeniową od naszego urządzenia. Ponadto oprogramowanie ściągnięte na nasz telefon czy tablet, z którego korzystamy na co dzień może być złośliwe, co wiąże się z zawirusowaniem całego urządzenia. Nawet jeśli nie pobraliśmy wadliwego oprogramowania, to sam proces miningu negatywnie wpłynąłby na nasze urządzenie zmuszając go do nadmiernej pracy. Zatem na telefonie owszem można kopać kryptowaluty, jednak nie jest to zalecane ponieważ może się wiązać ze sporą ilością problemów i niepowodzeń. Jeśli myślimy na poważnie o zostaniu górnikiem i założeniu kopalni lepszym rozwiązaniem będzie działać na standardowych koparkach bądź urządzeniach ASIC, oraz poznanie podstaw procesu kopania krypto. 

Co to palenie kryptowalut?

Proces niszczenia, potocznie nazywany “paleniem” kryptowalut, to wysyłanie ich na specjalny adres tak zwany “black hole, lub “burn address”, na który nikt nie ma dostępu, przez co wysłane tam środki są nie do odzyskania. Kryptowaluty „pali” się w celu zmniejszenia ich ilości w obiegu, czyli zmniejszenia podaży co wiąże się ze wzrostem ich wartości, popularności oraz cen. Proces ten można również przeprowadzać w celu kontrolowania inflacji danego projektu, wynikającej z ciągłego wydobywania nowych tokenów, tak aby można było utrzymać stabilność ekosystemu.

Artykuły, które mogą Ci się spodobać!