Obraz przedstawia rase psa Shiba Inu na glownym tle symbolizujac dogecoina oraz monety z logiem Bitcoina

Dogecoin

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:

Wstęp

Świat kryptowalut cechują skomplikowane technologie, wykresy z ilościami wskaźników przysparzającymi o ból głowy, duża ilość informacji czy długie i złożone historie powstawania projektów. Generalnie rynek kryptowalut dla osób z zewnątrz może wydawać się po prostu trudny do zrozumienia i przytłaczający, a proces nauki takich innowacji według wielu, jest zbyt długi. W skrajnie wyidealizowanym świecie, kryptowaluty byłyby czymś co przychodziło by ludziom relatywnie łatwo, jak np. jazda na rowerze, a wszystkie projekty posiadałyby krótką historię i działały by na prostej technologii. Jednak pora zejść na ziemię i zastanowić się czy przypadkiem istnieją już takie kryptowaluty, których historie są krótkie i klarowne. Zapewne mogło wam się obić o uszy hasło takie jak “memecoiny”. Zatem pora się przyjrzeć ich liderowi – poznajcie Dogecoina. 

Co to Dogecoin?

Dogecoin to projekt kryptowalutowy zaliczany do puli “memecoinów”, który powstał w formie żartu w grudniu 2013 roku. Twórcami tej kryptowaluty są programiści – Billy Markus i Jackson Palmer. Natomiast geneza nazwy oraz loga, pochodzi od ówczesnego, popularnego mema, dotyczącego psa rasy Shiba Inu o nazwie “Doge”. Dogecoin stał się popularny, głównie przez oddaną mu społeczność, która przyjęłą go bardzo otwarcie i z upływem czasu zaczął gromadzić coraz większy kapitał, co doprowadziło go do wysokiej pozycji pod względem kapitalizacji, wśród najpopularniejszych kryptowalut świata.

Jak działa Dogecoin?

Aby w pełni zrozumieć technologię działania Dogecoina, posłużymy się przykładem w postaci Bitcoina, ponieważ obydwie kryptowaluty działają w podobny sposób, jednak z niewielkimi technicznymi różnicami. Dogecoin działa na zasadzie zdecentralizowanej platformy blockchain, wykorzystującej technologię Proof Of Work, podobnie jak w przypadku Bitcoina. Dogecoin wykorzystuje algorytm o nazwie “scrypt”, który w porównaniu do algorytmu BTC – SHA-256, zużywa mniej mocy obliczeniowej, będąc bardziej przyjaznym, dla standardowych procesorów i kart graficznych, efektem czego wydobycie dogecoina staje się o wiele prostsze, i tańsze, niż w przypadku Bitcoina. Co więcej, średni czas wydobycia jednego bloku na blockchaine DOGE, wynosi około minuty, gdzie w przypadku BTC jest to aż 10 minut, można zatem łatwo zauważyć, że transakcje są realizowane znacznie szybciej w przypadku kryptowaluty opartej o internetowego mema, niż na Bitcoinie. Warto dodać o systemie nagród dla górników za dodawanie nowych bloków do blockchaina. Jak zapewne już wiecie podaż Bitcoina jest z góry ustalona przez hard limit i nie wyniesie ona więcej niż 21 milionów tokenów, ponieważ za każdy dodany blok na BTC, górnicy dostają 3,125 tokenów Bitcoina (na czas pisania tego artykułu, tj. 2024 rok). Jednak w przypadku Dogecoina, podaż jest nieograniczona. Co każdą minutę, po dodaniu nowego bloku, górnicy otrzymują nagrodę w postaci 10 000 tokenów tej kryptowaluty, przez co podaż może stale rosnąć.

Ostatnią technologią charakterystyczną dla Dogecoina jest Merged Mining. Jest to technologia umożliwiająca jednemu blockchainowi, wydobywanie nowych bloków dla dwóch lub więcej kryptowalut jednocześnie, poprzez wykorzystywanie tego samego algorytmu konsensusu, bez potrzeby dodatkowej pracy. Dzieje się tak, ponieważ rozwiązane jednokrotnie przez górników skomplikowane zadania matematyczne, mogą być wykorzystane do zabezpieczania kilku sieci jednocześnie. Przykładem takiej współpracy kryptowalut jest Dogecoin stosujący Merged Mining z Litecoinem, gdyż oba projekty stosują algorytm “scrypt”. 

Zastosowania Dogecoina.

Dogecoin nie ma zbyt wielu zastosowań w świecie kryptowalut, ponieważ powstał jako żart w odpowiedzi na uzyskującego w tamtym czasie na popularności Bitcoina. Jednak mimo to znalazł się w czołówce światowych kryptowalut, a jego główne zastosowania to:

  • Mikropłatności. Ze względu na szybkość realizowania transakcji, dogecoina wykorzystuje się do niewielkich płatności w internecie, a coraz częściej w niektórych państwach, w określonych przedsiębiorstwach możemy zapłacić za dane produkty czy usługi. Przykłady takich państw to między innymi: Stany Zjednoczone i firma Sonic Electronix, zajmująca się sprzętem audio do samochodów, która przyjmuje płatności w cyfrowej walucie z logiem pieska. Łotwa i linia lotnicza AirBaltic, umożliwiająca płatności w Dogecoinie za pośrednictwem serwisu BitPay. Wielka Brytania i firma SCAN sprzedająca sprzęt komputerowy, rówznież honoruje płatności Dogecoinem.
  • Spekulacja. W związku z użytecznością Dogecoina, który nie ma na celu rozwiązywania problemów ani usprawnianie różnych technologii w świecie kryptowalut, służy głównie do spekulacji. Wiele nowych inwestorów, którzy mają pierwszy raz styczność zarówno z kryptowalutami jak i ogólnie z inwestowaniem, decydują się kupić dane aktywo z polecenia kogoś bliskiego, bądź powszechnie szanowanej osoby cieszącej się dużym autorytetem. Takim przykładem jest Elon Musk, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, który publicznie wspiera Dogecoina, inwestując w niego pokaźne sumy pieniędzy. Ponadto znaczna część ludzi inwestuje w memecoiny czysto w celach spekulacyjnych, opierających się na zasadzie kupna teraz i sprzedania za jakiś czas po wyższej cenie, aby w łatwy sposób zarobić pieniądze. 

Gdzie kupić Dogecoina?

Istnieje wiele giełd kryptowalutowych, na których można kupić Dogecoina. Jedne z najbardziej bezpiecznych, transparentnych oraz posiadających najniższe opłaty giełdy to: Binance, Coinbase, Kanga Exchange. Na tych giełdach będziesz w stanie bezpiecznie i wygodnie kupić nie tylko Dogecoina, lecz inne interesujące cię projekty.

Dogecoin kurs.

W związku z tym, że Dogecoin jest zaliczany do memecoinów, jest on szczególnie narażony na wysoką zmienność cen w krótkich interwałach czasowych, dlatego jego cena może być w każdej chwili inna. Jednak jeśli chcesz poznać aktualną cenę Dogecoina, wystarczy zerknąć na przesuwający się pasek, z tą oraz innymi czołowymi kryptowalutami świata, znajdującym się w górnej części ekranu.

Dogecoin prognozy.

Zarówno sam Dogecoin, jak i inne kryptowaluty zaliczane do memecoinów, są jednym z najbardziej zmiennych i nieprzewidywalnych sektorów całego świata kryptowalut. Powodem jest brak ich uzasadnienia realnej wartości, oraz fakt, że są one przedmiotem ciągłej spekulacji inwestorów, którzy inwestują swój kapitał tylko po to żeby zaliczyć jak największy zysk, sprzedając tokeny po wyższej cenie. Zdecydowanie największy wpływ na rozwój tej spekulacji, ma ogólny sentyment ludzi do kryptowalut. Ponieważ Dogecoin jak każdy inny altcoin można powiedzieć “kopiuje” ruchy Bitcoina. Więc jeśli w danym okresie czasu BTC zaliczy wzrost o X%, to altcoiny, w tym memcoiny, również zaliczą wzrost, spowodowany entuzjazmem i chęcią pomnażania kapitału przez inwestorów. Jednak nie zawsze taki scenariusz się sprawdza i  występują wyjątki od tej reguły. Zatem można powiedzieć, że w pewnym sensie los altcoinów, jest zależny od globalnego zainteresowania samym Bitcoinem. Jeśli coraz więcej ludzi, oraz dużych instytucji, będzie się przekonywać do cyfrowych środków, wzrośnie również zainteresowanie samym Dogecoinem. Koncentrując się na takim założeniu, możemy stwierdzić, że długoterminowe prognozy dla Dogecoina, są bardzo optymistyczne. Łatwo to wywnioskować, np. poprzez ciągle rosnące zainteresowanie rynkiem kryptowalut, wynikające choćby z powstawaniem ETF-ów na dominujące projekty kryptowalutowe takie jak Bitcoin i Ethereum. Czy promowaniem świata kryptowalut w mediach społecznościowych i poza nimi przez osoby takie jak, Elon Musk i Donald Trump.

Podsumowując, Dogecoin w krótkiej jak i długiej perspektywie ma spory potencjał do wzrostu cen. Należy jednak mieć na uwadzę, że jest to najbardziej zmienny i ryzykowny sektor kryptowalut z możliwych, co może łatwo spowodować utratę kapitału. Dlatego podczas inwestowania nie tylko w Dogecoina ale i pozostałe memecoiny, każdy inwestor powinien się dwa razy zastanowić nad swoją decyzją i otworzyć pozycję, za odpowiednią ilość kapitału.

Jak kopać Dogecoin’a?

Blockchain Dogecoin’a jest oparty na systemie Proof of Work, podobnie jak blockchain Bitcoina, co sprawia, że “metoda” kopania jest taka sama, używamy mocy obliczeniowej naszego komputera do rozwiązywania matematycznych zagadek dostając nagrodę w postaci tokenów Dogecoin. Samo kopanie działa w systemie merge-mining co sprawia, że kopiąc Dogecoina otrzymujemy również tokeny Litecoin, polega to na tym, że kopiemy pośród łańcuchów na dwóch różnych blockchainach. Swoją przygodę z kopaniem Dogecoin’a możemy rozpocząć dzięki systemowi Binance Pool. Dokładny poradnik od strony technicznej znaduje się na ich stronie

Kto jest twórcą Dogecoin’a?

Twórcą Dogecoin’a jest Billy Markus, znany jako Shibetoshi Nakamoto oraz Jackson Palmer. Do stworzenia tego projektu zainspirował ich popularny mem z psem rasy Shiba Inu, dzięki czemu Dogecoin mógł powstać w 2013 roku czyniąc go niemal dinozaurem rynku kryptowalut, niewiele projektów jest w stanie przetrwać próbę czasu.

To nie jest porada inwestycyjna!
Wszystkie materiały umieszczone na stronie to nasza prywatna opinia i NIKT nie powinien się tym sugerować ani kierować podczas inwestowania. Rynek to niebezpieczne miejsce gdzie możesz stracić wszystkie swoje środki.

Artykuły, które mogą Ci się spodobać!