Obraz przedstawia logo kryptowaluty Ethereum na futurystycznym tle z innymi monetami

Ethereum

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:

Co to Ethereum?

Ethereum to zdecentralizowana platforma używająca technologii blockchain, która umożliwia tworzenie i uruchamianie inteligentnych kontraktów (smart contracts) oraz zdecentralizowanych aplikacji (dApps). Stworzona w 2015 roku, Ethereum jest drugą największą kryptowalutą po Bitcoinie, z natywną walutą Ether (ETH), która służy do opłacania transakcji i zasilania aplikacji w sieci. W przeciwieństwie do Bitcoina, który skupia się głównie na płatnościach, Ethereum oferuje szerokie możliwości programistyczne, umożliwiające tworzenie i automatyzację kontraktów i umów bez pośredników. Ethereum odgrywa kluczową rolę w ekosystemie DeFi (Decentralized Finance) oraz w rozwoju tokenów NFT, rewolucjonizując tradycyjne sektory finansowe i cyfrową gospodarkę. Obecnie najwięcej projektów z tych dwóch sektorów korzysta z Ethereum uczyniając je niezbędnikiem dla inwestorów chcących mieć ekspozycję na NFT oraz DeFi.

Czym są Smart Kontrakty?

Smart Contracts, w języku polskim “inteligentne kontrakty” nie mają wiele wspólnego ze swoją nazwą. Lepiej jest je traktować jako swego rodzaju umowa, kawałek kodu komputerowego. Możemy np. zawrzeć umowę jeśli jutro będzie padać to wpłacę 0,001 eth na dany adres, oczywiście działa to w dwie strony, wysyłając ETH na jakiś adres możemy wywołać daną czynność. Są to swego rodzaju umowy pomiędzy użytkownikami, które zostaną wykonane automatycznie. Deweloperzy tworzą te kawałki kodu w taki sposób aby był możliwe do odczytania przez EVM (Ethereum Virtual Machine), wysyłają a następnie instrukcje są wysyłane do komputerów umieszczonych na węzłach blockchaina, które mogą te działania wykonać. Taki schemat działania wpisuje się w ideę jednego komputera dla każdego, którą ethereum stara się realizować.

Ile ethereum jest w obiegu?

Aktualnie liczba etherów to około 120mln (na czas pisania artykułu), aktualizowane dane możemy zobaczyć na stronie: https://ultrasound.money/. Liczba ta codziennie się zmienia, odkąd Ethereum przeszło na system Proof of Stake liczba etherów nieustannie ulega zmianie, stając się często aktywem deflacyjnym dzięki dużej aktywności. Jednocześnie są tworzone i palone tokeny utrzymując prawo popytu i podaży w ryzach. Zmiana z Proof of Work wyszła ethereum na dobre, inflacja tokenów znacznie się zmniejszyła oscylując aktualnie blisko 0%, ilość tokenów, która by powstała bez tej zmiany możemy zasymulować na wcześniej podanej stronie klikając “Simulate PoW”. 

Kiedy ETF na ETH?

Pierwsze ETF’y na ETH zostały upublicznione do handlu 23 lipca 2024 roku. Od tamtej pory inwestorzy znajdujący się na amerykańskiej giełdzie NYSE mają dostęp do kupowania Ethereum, pośrednio poprzez ekspozycję na ETF, które są łatwo dostępne u dużej ilości brokerów (Inwestor korzystający z brokera zarejestrowanego w Polsce nie ma dostępu do ETF’ów, które są handlowane na amerykańskiej giełdzie dzięki regulacjom UE). Udostępnienie kryptowalut szerszej publice to przełomowy krok w przyciąganiu płynności i szerszej liczby inwestorów na ten rynek. Są jednak potencjalne wady tego rozwiązania o których możesz przeczytać w tym miejscu. 

Jak kopać Ethereum?

Odkąd Ethereum przeszło na rozwiązanie Proof of Stake, nie można go kopać. Od 15 września 2022 roku aby wspierać sieć Ethereum, trzeba stake’ować swoje tokeny. 32 Ethery dają nam możliwość kontroli nad jednym węzłem co oznacza, że jednocześnie stajemy się walidatorami w sieci. Posiadacze mniejszej ilości tokenów mogą uczestniczyć w staking pools lub przekazując swoje ethery pełnemu walidatorowi tym samym przyczyniając się do utrzymania sieci. Takie rozwiązanie zmniejszy moc obliczeniową potrzebną do tworzenia nowych bloków, oraz jako część aktualizacji ETH 2.0 przyczyniło się do zmniejszenia inflacji. Tym samym aby przejąć kontrolę nad taką siecią trzeba wykupić 51% wszystkich etherów co jest nie lada wyzwaniem i mało prawdopodobne do wykonania, zapewniając bezpieczeństwo.

Flippening

Flippening to sytuacja kiedy kapitalizacja Ethereum przekroczy kapitalizację Bitcoina. Niektórzy inwestorzy twierdzą, że jest to możliwe i prawdopodobnie się wykona ze względu na większą użyteczność sieci Ethereum oraz mniejsze opłaty. Opłaty w sieci Lightning (BTC) w okresach dużych wzrostów i zainteresowania potrafią sięgać sporych kwot w porównaniu do Ethereum. Takie wydarzenie miało prawie miejsce w czasie hossy w 2017 roku, kiedy cena ETH wystrzeliła z poziomu 10$ do pokaźnych 800$ zaliczając wzrost na poziomie 3,900%. W tym momencie kapitalizacja Ethereum zaliczyła 80% kapitalizacji Bitcoina, znajdując się najbliżej siebie w historii. Od tamtej pory rzadko się mówi o Flippening’u, naszym zdaniem takie wydarzenie jest możliwe z nadejściem nowego pokolenia na rynek kryptowalut, którego nie będzie interesował Bitcoin jako król tego rynku, jeden z pierwszych gigantów, a zainteresuje ich bardziej zaawansowana struktura sieci Ethereum, która niesie sobą spore możliwości, nie wpisuje się idealnie w doktrynę decentralizacji i tworzenia nowego systemu jaką naznaczył Bitcoin co dla nas może stanowić wadę, jednakże dla nowych osób na tym rynku nie będzie na tyle dużym problemem.

18 lipca 2017 roku różnica kapitalizacji Bitcoina i kapitalizacji ETH zaliczyła swoje minimum osiągając wartość około 14,7mld USD
Kapitalizacja BTC wynosiła wtedy `37mld USD natomiast kapitalizacja ETH `25mld USD. Od tamtej pory te dwie wartości nigdy nie zbliżyły się do siebie tak blisko.

Bitcoin vs Ethereum

Ethereum rozwiązuje inny problem od Bitcoina, Bitcoin miał stać się walutą, zrewolucjonizować system finansowy, wprowadzić decentralizację i ciągłość działania systemu, natomiast Ethereum to platforma dla aplikacji zbudowana by tworzyć. Ethereum jest przystosowane do obsługi programów, posiada smart kontrakty, szybkość i koszt sieci jest znacznie mniejszy w porównaniu do Bitcoina, nie możemy więc bezpośrednio określić, że jedno rozwiązanie jest lepsze, sieć Ethereum ma swoje zalety jak i wady, podobnie jak sieć Lightning. Kolejną różnicą jest czas pomiędzy blokami, w sieci Bitcoina jest to około 10 min podczas gdy Ethereum uzyskuje wynik na poziomie nawet 10 sekund. Jednak Ethereum ma jedną potencjalnie niebezpieczną wadę, brak twardego limitu ilości tokenów, to oznacza, że możemy mieć nieskończoną ilość tokenów ETH wykreślając ten token z listy aktywów, w których chcielibyśmy przechować majątek (Ilość nowych tokenów dzięki aktualizacjom ETH 2.0 znacznie się zmniejszyła i aktualnie znajduje się pod kontrolą, natomiast nie daje to gwarancji na przyszłość).

Kto jest twórcą Ethereum?

Twórcami Ethereum jest grupa osób, z której najpopularniejszy stał się Vitalik Buterin i on jest uważany za twarz Ethereum. Reszta osób to Gavin Wood (stworzył język programowania używany w sieci ETH), Charles Hoskinson (Fundacja Ethereum), Anthony Di Iorio (jeden z pierwszych założycieli) i Joseph Lubin (założył ETH ConsenSys). Obecnie tylko Vitalik aktywnie rozwija projekt Ethereum podczas gdy reszta osób rozeszła się i prowadzi różne swoje projekty np. Charles Hoskinson założył projekt konkurencyjny projekt Cardano.

ETH 2.0

Ethereum 2.0 to szereg ulepszeń i aktualizacji dla sieci Ethereum. Poszczególne aktualizacje mają swoje nazwy i jesteśmy już po dwóch aktualizacjach The Merge oraz The Surge. Pierwsza aktualizacja odpowiadała za przejście z systemu Proof of Work na system Proof of Stake, to sprawiło, że potrzebna moc obliczeniowa do utrzymania sieci spadła o około 99% co jest ogromnym postępem. To sprawia, że Ethereum wygarnia jeden z argumentów przeciwników kryptowalut, którzy są zdania, że kryptowaluty zużywają ogromne ilości prądu tym samym zanieczyszczając środowisko. Kolejne aktualizacje opisane zostały przez Vitalika w następującej infografice umieszczonej przez niego w social mediach.

https://x.com/VitalikButerin/status/1741190491578810445/photo/1

Następne aktualizacje będą skupiały się głównie na poprawie skalowalności, dzieląc sieć Ethereum na mniejsze fragmenty (shardy), które będą mogły działać równolegle. Dzięki temu możliwe będzie przetwarzanie większej liczby transakcji na sekundę (cel to około 100 000 tps(transactions per second)), następne ulepszenia będą miały na celu dalszą optymalizację skalowalności poprzez uproszczenie procesu shardingu. Umożliwi to efektywniejsze przechowywanie i przesyłanie danych na blockchainie, zwiększając jego przepustowość i zmniejszając koszty transakcji.

To nie jest porada inwestycyjna!
Wszystkie materiały umieszczone na stronie to nasza prywatna opinia i NIKT nie powinien się tym sugerować ani kierować podczas inwestowania. Rynek to niebezpieczne miejsce gdzie możesz stracić wszystkie swoje środki.

Artykuły, które mogą Ci się spodobać!