Solana
- Co to Solana?
- Kto stworzył Solanę?
- Z jakiego konsensusu korzysta Solana?
- Jakie są jej zastosowania?
- Jaki jest kurs Solany?
- Jakie są prognozy?
Wstęp
W dobie cyfryzacji jednym z najprężniej rozwijających się sektorów w świecie finansów jest rynek kryptowalut. Świadczy o tym między innymi rosnące zainteresowanie, zarówno inwestorów jak i dużych przedsiębiorstw a nawet instytucji finansowych. Dzięki temu, na rynek trafia coraz więcej kapitału i przybywa coraz więcej nowych użytkowników giełd, co przekłada się na większą płynność oraz jeszcze większy rozgłos cyfrowych aktywów na świecie. Jednak większość inwestorów, zadaje sobie pytanie w jakie projekty warto inwestować, aby wygenerować jak największe zyski, oraz które kryptowaluty są warte uwagi i posiadają spory potencjał do rozwoju w przyszłości. Jako, że na pierwsze pytanie każdy jest obowiązany odpowiedzieć samodzielnie, wykonując (DYOR), czyli swoją własną analizę, tak na drugie pytanie jesteśmy w stanie pomóc. Zatem, nie tracąc czasu pora dokładnie przyjrzeć się, czym tak właściwie jest Solana.
Co to Solana?
Solana to czołowa pod względem kapitalizacji rynkowej i popularności zdecentralizowana kryptowaluta, oraz jej platforma blockchain, której celem jest zmaksymalizowanie ilości transakcji kryptowalutowych w jak najkrótszym czasie, oraz zminimalizowanie kosztów za opłaty owych transakcji, tak zwany “gas”. Blockchain solany działa w oparciu o innowacyjny konsensus proof of history, dzięki czemu możliwe jest zrealizowanie niemal 65 000 transakcji na sekundę. Projekt solana, cieszy się uznaniem wśród całych rzeszy inwestorów, głównie przez szybkość realizowania transakcji, a także bardzo niskie opłaty, w porównaniu z innymi popularnymi platformami takimi jak ethereum. Warto dodać, że Blockchain solany często jest wykorzystywany do budowania zdecentralizowanych aplikacji, bądź całych ekosystemów, które oferują swoim użytkownikom usługi finansowe, takie jak staking czy lending, bądź dostęp do zdecentralizowanych giełd takich jak Serum czy Uniswap. Przykładem takiego ekosystemu jest popularne DeFi. Jest to o tyle istotna kwestia dla solany, ponieważ zakładanie na jej Blockchainie nowych aplikacji przekłada się na większą ilość nowych użytkowników, a co za tym idzie, zwiększa się społeczność projektu i napływa więcej kapitału, które przeznaczane są na dalszy rozwój przedsięwzięcia.
Kto stworzył Solanę?
Twórcą Solany, jest były ukraiński inżynier amerykańskiej firmy Qualcomm, Anatoly Yakovenko. Anatoly razem z zespołem stworzył solane, chcąc poprawić wydajność Blockchaina za pomocą konsensusu proof of history. Okazało się to innowacyjną zmianą, gdyż dzięki PoH można realizować transkacje kryptowalutowe znacznie szybciej niż w przypadku innych technologii. Podczas gdy projekt znajdował się w końcowej fazie rozwoju, Anatoly i reszta zespołu potrzebowali środków na dalsze finansowanie platformy. Dlatego w lipcu 2019 został uruchomiony testnet. Następnie przez okres około 8 miesięcy zespół realizował pracę nad doskonaleniem Blockchaina i poprawie błędów, czego finałem był debiut oficjalnego mainnetu solany, który miał miejsce w marcu 2020 roku.
Proof Of History
Solana zyskała tak dużą popularność wśród reszty cyfrowych aktywów dzięki innowacyjnej technologii Proof Of History. Technologia ta działa na zasadzie tworzenia chronologicznych wydarzeń na blockchainie, co pozwala węzłom w sieci na ustalenie czasu transakcji bez konieczności synchronizacji ich ze sobą. Innowacyjność tej technologii polega na tym, że każda transakcja przed dodaniem do bloku ma z góry nadany kryptograficzny znacznik czasu, przez mechanizm zwany “zegarem kryptograficznym”, czyli dokładną datę i czas dokonania transakcji. Dopiero po nadaniu takiego znacznika transakcja trafia do bloku gdzie jest potwierdzona przez walidatorów. Jest to niezwykle efektywna technologia ponieważ pozwala walidować wiele transakcji w tym samym czasie przez wykorzystanie zegara kryptograficznego. Inaczej jest w przypadku tradycyjnych blockchainów np. Bitcoina stosujących technologię Proof Of Work, lub Proof Of Stake np. Ethereum, gdzie każda transakcja przed dodaniem do bloku musi zostać prześwietlona pod kątem ważności oraz kolejności, w której się wydarzyły. Wymaga to potwierdzeń ze strony węzłów (innych komputerów) w sieci, które walidują transakcję, co jest czasochłonne, opóźnia cały proces i nie jest możliwe realizowanie więcej niż jednej transakcję jednocześnie, jak w przypadku Proof Of History.
Zastosowania Solany
Solana dzięki swojej innowacyjnej formie działania,oraz głównie niskimi kosztami opłat, oraz znacznie szybszą realizacją transakcji kryptowalutowych, znalazła swoje zastosowanie w wielu sektorach świata kryptowalut. Najważniejsze z nich to między innymi:
- Zdecentralizowane aplikacje DeFi. Solana wspiera działanie zdecentralizowanych aplikacji takich jak: zdecentralizowane giełdy kryptowalut, na których handel odbywa się bez pośredników. Platformy pożyczkowe, gdzie klienci mają możliwość pobierania bądź udzielania pożyczek środków w sposób zdecentralizowany. Usługi stakingowe, które zapewniają inwestorom pasywny dochód poprzez “zamrożenie” swoich środków. Takowe wsparcie aplikacji DeFi przez solane jest możliwe dzięki połączeniu dwóch konsensusów – Proof Of History oraz Proof Of Stake.
- Rynek NFT (Non-Fungible Tokens). Dzięki swojej szybkości wykonywania transakcji oraz bardzo niskimi opłatami w porównaniu choćby do Blockchaina Ethereum, Solana jest wykorzystywana do wspierania niszy NFT. Rynek NFT podobnie jak kryptowaluty, cechuje duża liczba użytkowników, którzy w tym samym czasie kupują i sprzedają ogromne ilości cyfrowych aktywów. Dlatego aby utrzymać przepływ kapitału na odpowiednim poziomie, niezbędnym jest jak najkrótszy czas operacji, który zapewnia Solana. Ponad to wielu inwestorów zniechęcają wysokie koszty opłat za “gas” jak w przypadku Ethereum, więc coraz więcej osób zaczyna korzystać z blockchaina solany, która oferuje znacznie niższe koszty opłat.
- Metaverse i gry Blockchain. Rosnący na popularności świat metaverse, a także gry na Blockchainach, przyciągają coraz to więcej nowych użytkowników. Skutkiem tego jest spadek płynności i wydajności owych gier, poprzez rosnącą ilość wykonywanych transakcji przez graczy, np. proces kupna i sprzedaży wirtualnych dóbr i usług. Aby zapewnić płynną rozgrywkę potrzebny jest Blockchain taki jak Solana, który może wykonać niemal 65 000 transakcji na sekundę, co znacząco usprawni rozgrywkę. Co więcej, podczas dokonywania transakcji w grach, koszty za “gas” powinny być równie niskie, gdyż wysokie opłaty, jak w przypadku sieci ethereum, mogą zniechęcić graczy do rozwijania swoich wirtualnych postaci, światów czy budowli, co przełoży się na spadek zainteresowania całym projektem.
- Stablecoiny. Stablecoiny odgrywają kluczową rolę w świecie kryptowalut, ponieważ są precyzyjnie skorelowane z walutami fiducjarnymi, oraz zapewniają stabilność cenową, co sprawia, że nadają się świetnie do codziennych transakcji na zdecentralizowanych aplikacjach DeFi. Dla stablecoinów niezbędna jest możliwość wykonywania jak największej ilości transakcji w jak najkrótszym czasie, gdyż to właśnie tutaj zawiera się jak najwięcej transakcji ze wszystkich kryptowalut, stąd ważnym jest, aby opłaty za transakcje były jak najniższe, w celu zatrzymania jak największej ilości inwestorów przy jednym projekcie i zachowaniu płynności. Dlatego to właśnie na Blockchainie solany funkcjonują największe stablecoiny, czyli USDT i USDC.
Solana kurs
Kurs solany jest zmienny i w każdej chwili cena za jeden token może być różna. Jednak obecny kurs daje jej wysoką pozycję wśród innych popularnych kryptowalut. Jeśli chcesz sprawdzić aktualny kurs solany, wystarczy spojrzeć na przesuwający się pasek wyświetlający ceny czołowych projektów w górnej części ekranu.
Solana prognozy
Solana zdaniem wielu inwestorów, jest jedną z najbardziej obiecujących kryptowalut spośród innych topowych projektów. Zawdzięcza to między innymi poprzez swoją innowacyjną technologię Proof Of History, oraz zwiększającej się popularności wśród zdecentralizowanych aplikacji DeFi, NFT, metaverse oraz gier blockchain. Warto dodać, że solana jest niezwykle skalowalnym projektem, ponieważ jej blockchain jest zdecentralizowany, co daje możliwość budowania na nim wielu aplikacji takich jak, między innymi zdecentralizowane giełdy, platformy do udzielania pożyczek kapitału, czy gry Blockchain. Ponad to solana może być wykorzystywana przy wielu projektach kryptowalutowych, jako katalizator do usprawniania szybkości transakcji dzięki wspomnianej technologii Proof Of History, oraz jako alternatywa niższych kosztów za handel kryptowalutami, w porównaniu ze starszymi Blockchainami np. Ethereum. Należy jednak pamiętać, że nie można jasno stwierdzić jakie losy czekają dany projekt, ponieważ na rynek kryptowalut ma wpływ zbyt wiele czynników. Jednak warto być otwartym na wszelkie nowości ze świata kryptowalut, i aktywnie śledzić dalsze ruchy czołowych projektów.