XRP
- Co to XRP?
- Jak działa XRP?
- Jakie są jego zastosowania?
- Jaki jest kurs XRP?
- Jakie są prognozy?
- Rozprawa SEC vs Ripple
Wstęp
Aktualnie żyjemy w czasach szybkiego i swobodnego dostępu do informacji niemal z całego świata. Daje nam to możliwość, zdobycia wiedzy na dowolny temat w zaledwie kilka chwil. Podobnie jest w przypadku chęci przetransferowania środków pieniężnych. Dzięki nowoczesnym, zaawansowanym technologiom, jesteśmy w stanie swobodnie wykonywać transfer finansowy, między różnymi państwami do dowolnego odbiorcy, przy relatywnie niskich kosztach opłat za wykonanie takiej usługi. Świat jednak zmierza do jak największej cyfryzacji, a więc do rozwoju sektorów gospodarczych ściśle powiązanych głównie z finansami.
Posiada to niewątpliwie swoje plusy np. wygodę przy wykonywaniu wspomnianych transakcji, ponieważ nie ma dłużej potrzeby odwiedzania w tym celu banku, wystarczy jedynie sięgnąć po smartfon, kilka kliknięć i gotowe! Istnieje jeszcze jeden niezaprzeczalny plus rozwoju cyfryzacji. Jest nim możliwość szukania alternatyw i wyznaczanie nowych trendów jak np. handel na Blockchainie. Raczej każdemu zależy na jak najwyższym bezpieczeństwie, błyskawicznym realizowaniu transakcji, śladowej ilości opłat czy wygodzie oraz łatwości w dostępie. Aby już dziś móc cieszyć się tymi cechami, przyjrzyjmy się bliżej projektowi XRP.
Co to XRP?
XRP jest jednym z najstarszych projektów kryptowalutowych, powstałym w 2012 roku, w celu ułatwienia i usprawnienia międzynarodowych transakcji finansowych. Projekt posiada swój własny Blockchain, z którego korzystają głównie instytucje finansowe, w celu obrotu środków między różnymi walutami. Pełna nazwa przedsiębiorstwa do którego należy xrp to Ripple Labs, którego założycielem, oraz osobą odpowiedzialną za ciągły rozwój jest Chris Larsen. Aktualnie projekt znajduje się wśród czołowych, najbardziej popularnych i cenionych kryptowalut świata, cieszący się dużą popularnością oraz społecznością.
Kto stoi za projektem XRP?
XRP jest projektem stworzonym przez RippleLabs, RippleLabs to amerykańska firma technologiczna, założona w 2012, która specjalizuje się w opracowaniu rozwiązań dla systemu finansowego w oparciu o technologię blockchain. Ta informacja będzie ważna w dalszej części, RippleLabs oferuje produkty dla dużych przedsiębiorstw z sektora finansowego (również banków), a nawet państw.

Jak działa XRP?
Projekt XRP działa na zdecentralizowanej platformie Blockchain o nazwie XRP Ledger, który wyróżnia się od tradycyjnych kryptowalut takich jak chociażby Bitcoin korzystający z technologii proof of work, ponieważ korzysta z algorytmu konsensusu, który nie wymaga kopania nowych tokenów. Algorytm konsensusu działa na zasadzie węzłów sieci, którą tworzą walidatorzy, czyli komputery odpowiedzialne za potwierdzanie oczekujących transakcji. Potwierdzenie takiej transakcji odbywa się w czasie rzeczywistym, dlatego cała operacja realizowana jest natychmiastowo, w przeciągu zaledwie kilku sekund. Co warte uwagi, walidatorzy za potwierdzoną transakcje nie otrzymują nagrody w postaci nowych tokenów, jak ma to miejsce np. u Bitcoina, ze względu na sposób funkcjonowania algorytmu konsensusu.
Takie rozwiązanie prowadzi do zmniejszenia kosztów utrzymania sieci, dlatego, że nikt z nikim nie konkuruje o zdobycie nagrody, czego efektem jest mniejsza ilość komputerów podpiętych do sieci, co sprowadza się do zminimalizowania ilości zużytego prądu, niezbędnego do działania całej platformy. XRP pełni również funkcję pomostową, (tzw. bridge),która jest niezwykle użyteczna przy chęci przetransferowania dużych ilości pieniężnych w różnych walutach. Funkcja ta się sprawdza ponieważ po pierwsze, opłaty za dokonanie transakcji są bliskie zeru, gdyż wynoszą one ułamek centa, a po drugie, cała operacja trwa zaledwie kilka sekund.
Najlepszym sposobem będzie zobrazowanie tego na przykładzie. Załóżmy że bank X chce przesłać środki w swojej walucie do banku Y, który operuje inną walutą. Chcąc uniknąć niepotrzebnych i sporych kosztów za samą operację jak i koszty przewalutowania, bank X przelewa najpierw środki w swojej walucie na XRP, a następnie wysyła tokeny do banku Y. Następnie bank Y wychodzi z XRP do własnej waluty i obydwie strony mogą się cieszyć szybkim, tanim i bezpiecznym transferem sporej sumy środków.

Zastosowania XRP
XRP znalazło swoje zastosowanie, głównie w sektorach finansowych, za sprawą specyfikacji swojego działania, na które składa się między innymi, szybkość wykonywanych transakcji i śladowe ilości opłat za takie operacje. Główne zastosowania projektu XRP to:
- Płatności międzynarodowe. XRP jako platforma dająca możliwość wykonywania błyskawicznych transakcji niewielkim kosztem, stanowi świetną alternatywę, dla tradycyjnych międzynarodowych przelewów środków pieniężnych takich jak np. SWIFT, które swoją efektywnością nie dotrzymują kroku XRP. Zatem, projekt może być wykorzystywany przez duże instytucje finansowe chętne przetransferować środki do innych krajów w mgnieniu oka po niskim koszcie.
- Waluta pomostowa. Podobnie jak w przypadku wyżej zastosowanie XRP jako waluty pomostowej, jest możliwe dzięki niskim kosztom opłat i błyskawicznym czasem realizowania transakcji. Chodzi tutaj o sytuację, w której np. dwa banki, chcą wykonać transfer środków w różnych walutach unikając wysokich kosztów usługi i przewalutowania.
- Zwiększenie efektywności tradycyjnych systemów bankowych. Coraz częściej, duże banki decydują się nawiązywać współpracę z XRP, ze względu na oczywiste korzyści, które za tym stoją. Przykładem jest rozwiązanie, które przedsiębiorstwo Ripple oferuje bankom, a mianowicie, RippleNet, pozwalające instytucjom na połączenie swoich systemów płatniczych do blockchaina. Dzięki temu banki mogą realizować transakcję w czasie rzeczywistym, co zajmuje znacznie mniej czasu niż w przypadku tradycyjnych transferów, a także zaoszczędzić środki z opłat, które mogą przeznaczyć na dalszy rozwój działalności.
Kto i jak używa XRP?
Na początek rozróżnijmy dwa sposoby w jaki instytucje mogą skorzystać z usług Ripple. Pierwszym z nich jest On-Demand-Liquidity, jest to nic innego jak usługa przesyłania pieniędzy za pomocą sieci XRP realizowana przez Ripple między dwoma podmiotami.
Drugą możliwością jest korzystanie z sieci RippleNet, gdzie XRP Ledger jest podstawą działania operacyjnego tej sieci. Wewnątrz RippleNet każdy jej użytkownik może skorzystać z xRapid, odpowiadający za możliwość przeprowadzania transakcji międzynarodowych z jednoczesnym przewalutowaniem pieniędzy fiducjarnych na kryptowalutę XRP, lub xCurrent pozwalający na natychmiastowe rozliczenia i śledzenie płatności pomiędzy członkami sieci RippleNet oraz xVia, który poprzez oparcie o API umożliwia dokonywanie bankom transakcji za pośrednictwem innych partnerów połączonych z siecią RippleNet.

Jakie instytucje z tego korzystają?
Korporacje:
- American Express: Używa RippleNet do efektywnych płatności międzynarodowych.
- Banco Rendimento: Wykorzystuje technologię Ripple do szybszych usług przekazów pieniężnych.
- Bank of America: Znaczący partner testujący rozwiązania Ripple w celu ulepszenia systemów płatności.
- Bitso: Ważny partner ODL w Ameryce Łacińskiej.
- Cuallix: Wczesny użytkownik ODL w usługach przekazów pieniężnych.
- Deloitte: Doradza w zakresie zastosowań blockchain Ripple w płatnościach cyfrowych.
- Itaú Unibanco: Wdraża RippleNet w celu poprawy systemów płatności w Ameryce Łacińskiej.
- MoneyTap: Aplikacja do natychmiastowych płatności w Japonii oparta na Ripple.
- Santander: Umożliwia międzynarodowe transfery oparte na blockchainie przez RippleNet.
- Western Union (testy): Bada potencjał Ripple w zakresie efektywności płatności transgranicznych.
Jak słusznie zauważyliście na tej liście jest również Bank of America, drugi największy bank w USA, pod względem kapitalizacji, to już nie jest niszowy produkt.

Zamieszane są również banki centralne:
- Bank of Thailand (BOT): Investigates Ripple’s blockchain for financial innovations.
- Saudi Central Bank (SAMA): Tests Ripple for cross-border payments.
- Royal Monetary Authority of Bhutan (RMA): Promotes financial inclusion using Ripple.
Według Binance, RippleNet jest używane przez ponad 300 instytucji, w tym także banki American Express czy Santander. Adopcja tej technologii postępuje wykładniczo, a przez to, że Ripple jest raczej znane ze swojej postawy współpracy z aktualnym systemem finansowym niż wywracania go, Ripple nie jest skreślone przy współpracy z poważnymi podmiotami.
Stablecoin Ripple – RLUSD
Jak twierdzi Ripple, jest to enterprise-grade stablecoin do użytku dla każdego, również dla Ciebie, twierdzą, że jest w całości pokryty rezerwami gotówki, przygotowanymi na wypłaty, co jak wiemy może być złudnym stwierdzeniem po słynnych upadkach innych stablecoinów. RLUSD jednak zostało zaakceptowane do wprowadzenia na XRP Ledger oraz Ethereum przez New York Department of Financial Services, więc naszym zdaniem zaufanie do tego stablecoina jest większe od stwierdzeń twórcy w postaci “trust me bro”.
Czy zobaczymy ETF na XRP?
JP Morgan w swojej ostatniej analizie z początku tego roku przeanalizował szanse na wprowadzenie ETF dla kilku altcoinów, na liście znalazło się również XRP. JPM szacuje 65% szans na zaakceptowanie tego ETFa w 2025 roku, jednocześnie aż 5 różnych funduszy złożyło o niego aplikację – dokładnie tyle samo ile na Solanę, która ma 70% szans na akceptację. Niestety czas dla SEC, tzw. “final deadline” wypada dopiero na październik tego roku, jednak wraz z nową administracją SEC prawdopodobnie te decyzje zostaną zrealizowane w przyspieszonym tempie.

XRP kurs
Ze względu na czynniki z zewnątrz, kursy szczególnie kryptowalut są zmienne i w każdej chwili mogą być warte różnym kwotą. Nie inaczej jest z projektem XRP, jednak jeśli zamierzasz sprawdzić jego aktualną cenę, wystarczy zerknąć na ruchomy pasek w górnej części ekranu. Znajdują się na nim nie tylko aktualna cena XRP ale również pozostałe popularne kryptowaluty.
XRP prognozy
Projekt XRP, podobnie jak cały rynek kryptowalut dzisiejszych dni, posiada spory potencjał do rozwoju w przyszłości, głównie za sprawą światowej adopcji i cyfryzacji. Jak wspomniano we wstępie tego artykułu, ludzie dążą do jak największej wygody z obsługi sektora finansów, co wiąże się z jak najkrótszym czasem oczekiwania na zrealizowanie transakcji oraz zminimalizowaniem kosztów opłat.
XRP vs SEC, kiedy rozprawa?
W grudniu 2020 roku, Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych (SEC), wniosła pozew wobec przedsiębiorstwa Ripple Labs, do którego należy kryptowaluta XRP. Z pozwu możemy się dowiedzieć, iż SEC oskarża Ripple o sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych w postaci tokenów XRP, łamiąc tym samym amerykańskie prawo. Według SEC, firma miała zgromadzić środki ze sprzedaży kryptowaluty, w wysokości około 1,3 miliarda dolarów, które powinny być traktowane jako papiery wartościowe. Z dalszej argumentacji ze strony SEC możemy wywnioskować, że XRP nie do końca jest kryptowalutą, lecz papierem wartościowym, ze względu na nastawienie inwestorów, którzy wpłacają swoje środki w XRP głównie przez prężny rozwój firmy Ripple Labs, licząc na wzrost jej znaczenia co przełoży się na wzrost wartości i ceny jej kryptowaluty.
Ponadto, SEC dodaje iż, rzekomo główne twarze przedsiębiorstwa czyli, Chris Larsen i Brad Garlinghouse celowo oferowali inwestorom XRP, ponieważ zdawali sobie sprawę, że ich firma zaliczy potężny rozwój, dzięki czemu cena cyfrowego aktywa zyska na wartości. Natomiast stanowisko Ripple Labs, w tej sprawie, od samego początku zaprzecza oskarżeniom ze strony SEC. Zdaniem Larsena i Garlinghouse’a, XRP nie jest papierem wartościowym i stanowi taką samą kryptowalutę jak Bitcoin czy Ethereum, których SEC nie zalicza jako aktywa należące do security. Co więcej, XRP działa w sposób niezależny od Ripple Labs, oraz tysiące ludzi korzystają z kryptowaluty do wykonywania transakcji na całym świecie, przez co jego funkcja bardziej przypomina działanie waluty aniżeli inwestycji.
Spór między Ripple Labs a SEC częściowo zakończył się w dnia 13 lipca 2023 roku na korzyść XRP, poprzez orzeczenie sędzi Analisy Torres, w którym stwierdziła, że sprzedaż tokenów XRP nie była sprzedażą papierów wartościowych. Natomiast nie zakończyło to całkowicie sporu, ponieważ Ripple zostało osądzone o sprzedaż kryptowaluty dużym instytucjom, czyli wielorybom jako niezgodne z przepisami dotyczącymi sprzedaży papierów wartościowych. Ripple oczywiście zaprzecza tym oskarżeniom i na ostateczną decyzję sądu w tej sprawie, będziemy musieli poczekać nawet do lipca 2025 roku. Spór między Ripple a SEC jest o tyle istotny, ponieważ w porażka Ripple, może przyczynić się do zniszczenia PR-firmy, oraz utracie zaufania inwestorów, co przełoży się na spadek wartości i cen samego XRP. Natomiast wygrana, może przyciągnąć znaczną ilość inwestorów oraz ich kapitału, co przełoży się na zwiększenie społeczności projektu, oraz zaufania do firmy Ripple Labs, czego efektem może być wzrost cen kryptowaluty. Warto zatem, przysłowiowo trzymać rękę na pulsie i obserwować dalszy rozwój wydarzeń.