Kryptowaluty rosną w siłę po 24 – godzinnej wojnie handlowej.
Witaj,
Na cotygodniowym kryptowalutnym newsletterze, czyli prasówce ze świata kryptowalut oraz aktualnej sytuacji makroekonomicznej, w którym wspólnie odkrywamy co czai się po prawej stronie wykresu. Jednak procedury startu nakazują poinformować was, abyście nie traktowali tego artykułu jako porady inwestycyjnej, gdyż jest to tylko i wyłącznie nasza prywatna opinia i pamiętajcie o samodzielnym zarządzaniu Waszymi portfelami.
Miniony tydzień,
Powiedzieć, że zaczął się z przytupem to jak nic nie powiedzieć. W poniedziałek doszło do gwałtownych spadków cen na rynku kryptowalut, Bitcoin zanurkował na poziom 91 200 USD tracąc około 6,6%. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyż w przeszłości niejednokrotnie byliśmy świadkami większych spadków, lecz w ślad za BTC ruszyły alty, które straciły znacznie więcej co wywołało chwilową panikę.
Dlaczego chwilową?
Otóż po porannym szoku rynek przystąpił do działania i inwestorzy widząc interes życia, skorzystali z promocji kupując projekty po dwucyfrowych spadkach w myśl hasła BTFD (buy the fu**ing dip), zachęcającego do kupowania podczas spadków. W ten oto sposób na rynek trafiło znacznie więcej kapitału niż z niego wypłynęło, co przyczyniło się do szybkiego powrotu ceny Bitcoina na poziomy rozpoczęcia dniowej świecy. Mało tego, gdy inwestorzy zrozumieli, że w sumie to znowu wszystko jest pod kontrolą, kapitał szybko wrócił na rynek, czego efektem było zamknięcie się świecy BTC na plusie w wysokości 3,6%.
Ale dlaczego tak się stało?
Poniedziałkowe spadki na rynku kryptowalut, były przyczyną spadkiem amerykańskich indeksów giełdowych, gdyż jak już pisaliśmy w poprzednich artykułach, panuje między nimi korelacja. Więc aby dowiedzieć się dlaczego rynek kryptowalut zaliczył chwilowy zjazd, musimy zastanowić się co było przyczyną tego samego lecz na rynkach tradycyjnych w USA. Jak część z Was się pewnie domyśla, stoi za tym nie kto inny jak Donald Trump, który wypowiedział wojnę handlową, nakładając cła na Meksyk, Kanadę i Chiny, co miało bezpośredni wpływ właśnie na indeksy giełdowe.
Co w związku z tym?
Koniec końców poniedziałek 03.02.2025. zapewne zapadnie na długo w pamięć inwestorów, jako “24h trade war of 2025”, charakteryzujący się ogromną zmiennością na rynku kryptowalut. Stanowi to o tyle ciekawe i rzadko spotykane wydarzenie, że w ciągu jednego dnia doświadczamy skrajnych emocji, począwszy od strachu i pesymizmu, zakładając że to koniec hossy a o altcoin seasonie możemy jedynie pomarzyć, aby po kilku godzinach przejść na skrajny optymizm i euforię, świadczącą o pewnych i dużych wzrostach. Swoją drogą idealnie obrazuje to poniższy mem.

Przejdźmy zatem do wycen kryptowalut.
Bitcoin,
Jak już wspomnieliśmy na początku artykułu zapoczątkował poniedziałkowe spadki na rynku kryptowalut, jednak co bardziej ciekawe i naprawdę warte podkreślenia to fakt, że jego dzienna świeca wyniosła 11 420 USD, co w połączeniu z faktem, że 5 lat temu temu BTC kosztował 10k USD naprawdę daje sporo do myślenia. Ponadto tak szybkie odrobienie straty świadczy tylko o sile rynku i ilości kapitału, który się na nim znajduje. Więc jeśli byliśmy w stanie w ciągu zaledwie kilku godzin odrobić stratę i jeszcze wyjść na spory plus, to z pewnością zobaczymy jeszcze nowe ATH na Bitcoinie. Dzień później nastąpiło lekkie odreagowanie i cena wróciła do niedzielnych poziomów 97k USD, a następnie od środy do piątku zaliczyliśmy krótką stagnację w okolicach 95k – 99k USD, z nieudaną próbą wybicia ponad 100k z piątku. Na czas pisania tego artykułu (sobota) kwota, którą musimy wyłożyć za jedną sztukę Bitcoina to 95 900 USD.
Ethereum,
Jako, że jest największym altcoinem, nie straciło jakkolwiek to brzmi aż tak dużo, ponieważ w ostatni poniedziałek spadło do poziomów 2 100 USD co stanowi -25% względem niedzieli. Jak wspomnieliśmy, nie stanowi to tak dużej straty ze względu na pozycję ETH względem innych altów, które to straciły dużo więcej. Co więcej, ci którzy mieli okazję skorzystać z tej promocji, z pewnością na tym zyskali, ponieważ dzienna świeca zamknęła się na lekkim plusie generując 35% zysku. Następnie we wtorek podobnie jak w przypadku BTC nastąpiło lekkie odreagowanie oraz od środy do soboty kontynuowany jest lekki trend spadkowy, a aktualna cena ETH to 2 600 USD.
XRP,
Jako aktualnie trzeci największy projekt, stracił najwięcej spośród omówionych do tej pory, gdyż 31% spadając tym samym na 1,7 USD, jednak również i ta strata została szybko odrobiona, wynagradzając to inwestorom, którzy zdecydowali się na kupno po promocyjnej cenie 52,5% zysku. Dalszy przebieg tygodnia wyglądał następująco: w środę mieliśmy kontynuację odreagowań z wtorku, natomiast od czwartku do soboty cena się zatrzymała na poziomie 2,3 USD, szykując się zapewne na dalsze odbicie.
Solana,
Która zyskała ostatnio dużo rozgłosu przez pewne dwa memecoiny, straciła jak dotąd najmniej (zaraz po BTC), ponieważ zaledwie 14% względem niedzieli, jednak zyskała najwięcej bo 6,4% (względem dnia poprzedniego, zysk od cienia świecy wyniósł 25%).
Znalazły się też projekty, które zaliczyły ATL,
Czyli najniższe ceny wszechczasów. Jedną z kilku takich kryptowalut jest Polygon, który na chwilę obecną znajduje się -85% od ATH kosztując 0,29 USD, natomiast najniższa cena jaką zobaczyliśmy w ostatnim czasie wyniosła ok. 0,28 USD.
Rzućmy okiem na memy,
Które zachowały się bardzo podobnie jak czołowe altciony (mowa o czołowych memecoinach), ponieważ Dogecoin w poniedziałku wyszedł na plus, a od dołka jego świecy można było liczyć na zysk rzędu 44%, natomiast w dalszej części tygodnia cena stopniowo spadała w dół. Bardzo podobnie zachowało się PEPE, gdyż od dołka świecy zysk wyniósł 42% i tak samo w kolejnych dniach zaliczył spadek ceny.
Przyjrzyjmy się teraz rynkom tradycyjnym,
Które zapoczątkowały poniedziałkowe spadki na rynku kryptowalut.
S&P500,
W początkowej fazie sesji zaliczyło zjazd na 5 925 USD, jednak pod koniec dnia świeca zamknęła się na 5 994 USD co stanowi spadek o 0,75% względem piątku. Następnie do czwartku włącznie indeks nam ładnie odreagowywał pnąc się w górę, jednak w piątek zaliczyliśmy kolejny, (już nie tak duży) zjazd ceny w związku o niepewność związaną z dalszym nakładaniem ceł przez Donalda Trumpa. Tak więc koniec końców tydzień na indeksie 500 największych spółek w USA zamknął się z lekkim minusem wynoszącym 0,2%, co i tak jest bardzo dobrym wynikiem w obliczu wydarzeń, których byliśmy świadkami, świadczącym o sile tego indeksu.
Nasdaq 100,
Podobnie jak S&P i inne czołowe amerykańskie indeksy, zachował się niemal identycznie, ponieważ zaliczył w poniedziałek chwilowy zjazd cenowy, a następnie szybkie odreagowanie. Na początku sesji stracił 2,18% lecz na koniec dnia strata ta wynosiła już tylko -0,8%, następnie kolejne dni od wtorku do czwartku przyniosły solidne wzrosty, jednak w piątek zanotowaliśmy spadek o 1,3% na poziom 21 491 USD, co koniec końców przełożyło się na zamknięciu się tygodniowej świecy na minimalnym wynoszącym 0,06% plusie.
Russel 2000,
Również zachował się tak samo, z tą tylko różnicą, że w poniedziałek stracił 0,49% broniąc stratę 4,1%, oraz faktem, że ponowne spadki zaczęły się w czwartek i były kontynuowane w piątek. Aktualna wartość tego indeksu to 2 280 USD, co oznacza delikatny tygodniowy spadek, podobny do NDX.
Przejdźmy teraz do najważniejszych wiadomości ze świata kryptowalut.
Elon Musk zaproponował aby umieścić wydatki USA na blockchainie.
Dzięki takiemu rozwiązaniu amerykańscy obywatele mogliby obserwować w czasie rzeczywistym, na co i w jakiej ilości przeznaczane są środki z ich podatków. Ponadto dzięki specyfice blockchaina środki państwowe bardzo by zyskały na bezpieczeństwie i transparentności, za sprawą możliwości wglądu do każdej jednej transakcji. Jest to bez wątpienia pozytywna informacja dla rynku kryptowalut, ponieważ gdyby taka koncepcja weszła w życie, wielu ludzi zaczęło by się zastanawiać czym tak właściwie jest blockchain oraz poznawać jego niekwestionowane zalety, a jak dobrze wiemy blockchain jest podstawą funkcjonowania kryptowalut, co przełożyłoby się na napływ do nich nowych inwestorów. Ponadto, gdyby w USA faktycznie zaimplementowano technologię blockchain, bardzo możliwe że inne kraje poszły by za tym w ślad, co w przyszłości mogłoby doprowadzić do transferu środków państwowych, między różnymi krajami za pośrednictwem kryptowalut.
Prezes EBC o rezerwach banków centralnych w Europie.
Christine Lagarde czyli prezes Europejskiego Banku Centralnego oznajmiła, swoją pewność, że Bitcoin nie zostanie dodany do rezerw żadnego europejskiego banku centralnego. Takie samo zdanie posiada prezes NBP Adam Glapiński, który również nie zamierza dodawać BTC do rezerw Narodowego Banku Polskiego argumentując to faktem niespełniania norm bezpieczeństwa przez największą kryptowalutę na świecie.
Senator stanu Floryda w USA proponuje inwestycje stanowe w Bitcoina.
Joe Gruters – Senator Florydy zaproponował projekt ustawy, na mocy której stan mógłby inwestować w BTC. Jeśli ustawa ta weszła by w życie to część stanowych inwestycji trafiała by właśnie w tą kryptowalutę, co stanowiło by podstawę dla pozostałych stanów USA do rozpoczęcia alokacji swoich środków w największą kryptowalutę, co mogłoby prowadzić do wrzucenia Bitcoina do rezerw strategicznych Stanów Zjednoczonych i uczynienia z nich, zapowiadanej przez Prezydenta Trumpa “światowej stolicy kryptowalut”.
Co działo się w makroekonomii?
Byliśmy świadkami Największej Wojny Handlowej,
Trwającej 24h pomiędzy USA, a Kanadą i Meksykiem. Trump, aby nałożyć polityczną presję na przywódców tych państw ogłosił 25% cła na wszystkie importowane towary. Inwestorzy nie mieli wątpliwości co do swoich działań i rynki mocno spadły, altcoiny w tym czasie doświadczyły krachu, który można by porównać z krachem C19.
Z rynku kryptowalut wyparowało $2 mld USD w likwidacjach. CEO Bybit twierdzi, że likwidacje sięgały 2 mld tylko u niego na giełdzie, a całkowita szacowana wartość to około $8-10 mld USD. To ogromne kwoty, znacznie przewyższające to co działo się w 2020 roku.
Co ciekawe Bitcoin nie uczestniczył w tym największym krachu trwającym mniej niż 24h.
Co z tego wynika? Pozycje, które zostały przymusowo zamknięte to przelewarowany kapitał, który obstawiał nadejście altcoin season. Jednak w obliczu ceł i nagłego spadku ceny Bitcoina, która pociągnęła za sobą altcoiny, inwestorzy zarówno instytucjonalni jak i detaliczni nie byli gotowi na taką okoliczność, a ich pozycje zostały wyprzedane powodując kaskadujące spadki z czystej ilości wolumenu sprzedażowego, który musiał zostać skupiony.
Dobra wiadomość jest taka,
Że dokładnie to się wydarzyło. Najpierw ujrzeliśmy ogromny wolumen sprzedający, a już na następnej świecy wolumen kupujący o praktycznie tej samej wartości. Skutkiem tego był np. ruch ceny XRP o 1$ w dół, a później z powrotem do góry.

Kapitał napłynął ponownie wraz z informacją o porozumieniu z władzami Meksyku, które zgodziły się na warunki stawiane przez Trumpa, podobnie później uczyniła Kanada, tym samym kończąc najdłuższą bessę 2025 roku.
W piątek dotarły od nas dane o stopie bezrobocia w USA.
Wynik to 4,0%, jednak nie to jest w tym ważne, ważna jest dynamika, to czy bezrobocie rośnie czy maleje. Rosnące bezrobocie to osłabianie się rynku pracy, a co za tym idzie gospodarki oraz czynnik niejako zmuszający FED do obniżek stóp procentowych.
W aktualnej sytuacji kiedy jesteśmy w trakcie cyklu podwyższonych stóp procentowych to dynamika tych danych najbardziej nas interesuje, od początku 2023 roku stopa bezrobocia rosła, odhaczając to na checkliście przed recesją. Jednak od rozpoczęcia Q4 tamtego roku ten trend się odwraca i po raz kolejny otrzymujemy niższy wynik, który przebija prognozę ku pozytywnej stronie o 0,1%.
Wszystko co odsuwa wizję recesji i kryzysu,
To pozytywna informacja dla rynku i dokładnie to dostaliśmy. Warto być jednak przygotowanym na nadchodzący tydzień, który będzie obfity w dane z gospodarki USA, otrzymamy informację o inflacji, PPI, wnioskach o bezrobocie, oraz sprzedaż detaliczną, kiepskie dane zobaczymy w cenie.
Krótkoterminowi inwestorzy,
Weszli w strefę realizacji strat, to skutek korekty, której nadal jesteśmy świadkami. Taka sytuacja na rynku występuje podczas kapitulacji, gdzie osoby uczestniczące w rynku poddają się i sprzedają, to co wcześniej kupili godząc się ze stratami. To właśnie od takich osób chcemy skupować, dla nich kiepskie inwestycje, dla nas okazja do złapania dobrego momentu wejścia.

A co na to wszystko inwestorzy z ETF?
Niewzruszeni spadkami uczestnicy rynku na Wall Street nadal dzielnie skupują ETF-y na BTC dokładając kapitału i poniekąd zapewniając mniejsze spadki ceny. Ten tydzień został zakończony na net zero, uważamy, że to dobry wynik patrząc na sytuację, którą wywołały cła.

Częścią tokenomii jest zjawisko odblokowywania tokenów.
Na czym to polega? Założyciele na etapie planowania wypuszczenia swojego projektu w obieg rynku ustalają ile tych tokenów chcą sprzedać od razu. Wiele osób decyduje się wtedy na sztuczne stworzenie inflacji tokenów właśnie poprzez odblokowywanie dodatkowych coinów, czyli defacto cykliczne sprzedawanie dodatkowych mniejszych ilości. To nieodłączne zjawisko na rynku kryptowalut i w styczniu również przyczyniło się do wyniku szeroko rozumianych altcoinów. Zobaczyliśmy ponad $15 mld USD kapitału, który trafił na rynek poprzez takie programy zwiększenia podaży, jest to wartość większa niż zwykle i mogąca mieć wpływ na presję sprzedażową.

Podsumowując,
Po 24-godzinnej wojnie handlowej, rynek kryptowalut odżył tak szybko jak upadł, co jest świetną informacją patrząc na skalę tego co miało miejsce, a zgodnie z szerszą perspektywą nadal oczekujemy na pojawienie się ostatniej, kończącej paraboli i oddanie przewodzenia narracji altcoinom. Przyszły tydzień będzie obfity w informacje mające wpływ na ogólną sytuację co również wpłynie na kryptowaluty i będziemy o tym informować na naszym X-ie. Sytuacja jednak nie jest tak kolorowa dla wszystkich, wiele projektów zalicza swoje nowe dołki, co może być paradoksem, przecież jesteśmy w środku hossy – dlatego jest ona tak “trudna” według opinii publicznej.
Pamiętaj
Aby wyprzedzić innych i być o kilka kroków przed ceną Twojej ulubionej kryptowaluty i dołączyć do elitarnego grona inwestorów Kryptowalutnych, koniecznie zyskaj dostęp do płatnej części tego newslettera klikając ten link.